Προκριματικά Μουντιάλ: Βραδιά ντροπής για την Κύπρο – «Γκέλες» για Γαλλία και Ολλανδία

«Στραβοπατήματα» για την Γαλλία και την Ολλανδία περιλάμβανε η 4η αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ 2022 αλλά και συντριβή για την Κύπρο στη Μάλτα σε μία βραδιά βέβαια που σημαδεύτηκε από το ρεκόρ του Κριστιάνο Ρονάλντο που συνδυάστηκε με νίκη «θρίλερ» της Πορτογαλίας. Όλα τα αποτελέσματα και τα γκολ της βραδιάς.

Με μία απίστευτη ανατροπή που «υπέγραψε» ο Ρονάλντο, ο αρχισκόρερ, πλέον, όλων των εποχών σε επίπεδο εθνικών ομάδων (110 γκολ), η Πορτογαλία βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Ιρλανδία.

Για 89 λεπτά η Ιρλανδία κρατούσε στα χέρια της το «σπουδαίο» επί της Πορτογαλίας στο Φάρο, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Παρότι ο σταρ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να σκοράρει στο 15΄ με πέναλτι, στο 89΄ και 90΄+6 «πήρε τ΄ όπλο» του δύο φορές και οδήγησε τους Ίβηρες στην τεράστια ανατροπή, φτάνοντας και ο ίδιος σε ένα «θρυλικό» ρεκόρ.

Βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε η Κύπρος στη Μάλτα για τον 8ο όμιλο, σε ένα ματς που «στράβωσε» νωρίς, αφού το πέναλτι υπέρ των Κύπριων στο 41′ μετατράπηκε σε αποβολή του Σωτηρίου για «θέατρο», με τους φιλοξενούμενους να χάνουν το μυαλό τους και να δέχονται μία ήττα μισό αποκλεισμό.

Ο Λουίς Φαν Χάαλ δεν ξεκίνησε με νίκη την τρίτη θητεία του στον πάγκο της Εθνικής Ολλανδίας. Σε ένα δύσκολο και κρίσιμο ματς στο Οσλο, απέναντι στη Νορβηγία, οι «οράνιε» έμειναν «όρθιοι» με σκορ 1-1, ενώ η Τουρκία «κόλλησε» στο 2-2 εντός έδρας με το Μαυροβούνιο, αλλά παρέμεινε στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου με Ολλανδία και Νορβηγία να ισοβαθμούν πίσω της με 7 πόντους.

Την ίδια ώρα για τον 4ο όμιλο στο «Σταντ ντε Φρανς» η Γαλλία, που από το 51ο λεπτό έπαιζε με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Κουντέ, δεν μπορούσε να ξεπεράσει με επιτυχία το εμπόδιο της Βοσνίας (1-1). Για τον 6ο όμιλο ο Αρναούτοβιτς «καθάρισε» για την Αυστρία στη Μολδαβία, σε ένα ματς που λόγω της πτήσης ενός drone ξεκίνησε με μισή ώρα καθυστέρηση και τέλος η Δανία χρειάστηκε μόλις τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης για να φτάσει στο 2-0 επί της Σκωτίας και να κάνει το 4Χ4 στο ξεκίνημα των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Τα αποτελέσματα, τα γκολ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής στους ομίλους των προκριματικών