Μουντιάλ 2018, Νιγηρία – Αργεντινή: Πρόκριση-θρίλερ με “ήρωα” τον Ρόχο! [vids, pics]

Η Αργεντινή βρέθηκε “φάτσα” με τον αποκλεισμό χάρη σε ένα γκολ – πέναλτι του Μόουζες, όμως με τον Ρόχο να γίνεται ο ήρωας της πατρίδας του, πετυχαίνοντας το “χρυσό” γκολ στο 86′, πήρε δραματική πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Ο Μέσι πέτυχε ένα σπουδαίο γκολ στην αρχή του αγώνα και είχε και δοκάρι, όμως ο Ρόχο ήταν τελικά ο ήρωας της Αργεντινής, αφού χάρη σε δικό του γκολ στο 86ο λεπτό, η “αλμπισελέστε” πήρε τη δραματική πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2018.

Δείτε εδώ το LIVE του newsit.gr για το Νιγηρία – Αργεντινή

Η ομάδα του Σαμπάολι τα “χρειάστηκε” κόντρα στη Νιγηρία, αφού μετά το 1-1 του Μόουζες θα μπορούσε να δεχθεί και άλλο τέρμα, με τους Αφρικανούς να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να “κλειδώσουν” τη δική τους πρόκριση. Τελικά όμως η “θεά τύχη” χαμογέλασε στους Αργεντινούς, αφού ένας συνδυασμός των αμυντικών της, ήταν αυτός που “λύτρωσε” μία ολόκληρη χώρα, για το τελικό 2-1 που έδωσε το “εισιτήριο” στην ομάδα του Μέσι.

Η Αργεντινή μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με σκοπό να ψάξει από νωρίς τη νίκη και μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ταλιαφίκο έχασε την πρώτη ευκαιρία για την ομάδα του, με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Η “πίεση” έφερε όμως αποτέλεσμα και λίγα λεπτά αργότερα, ο Μπανέγα έκανε μια τρομερή βαθιά μπαλιά, που βρήκε τέλεια τον Μέσι, ο οποίος με άψογο κατέβασμα και διαγώνιο σουτ, άνοιξε το σκορ στο 14′, για να “τρελάνει” και τον Μαραντόνα.

Το γκολ έδωσε “φτερά” στην Αργεντινή που “εβγαλε” φάσεις και για δεύτερο γκολ. Στο 27′ ο Ιγκουαΐν πρόλαβε να “τσιμπήσει” την μπάλα προ του Ουζόχο, όμως ο τερματοφύλακας της Νιγηρίας απέκρουσε και στη συνέχεια κέρδισε και το φάουλ.

Λίγα λεπτά μετά μάλιστα, η Αργεντινή έχασε μια ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία. O Ντι Μαρία βγήκε στην “πλάτη” της άμυνας της Νιγηρίας και ανετράπη, με την Αργεντινή να ζητά κόκκινη κάρτα, αλλά το διαιτητή να δείχνει κίτρινη.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέσι, αλλά η μπάλα δεν του έκανε… το χατήρι και σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της Νιγηρίας.

Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Αργεντινή να είναι καλύτερη στο ματς και να προηγείται με 1-0, έχοντας το “εισιτήριο” για τους “16” στην… τσέπη της.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως όλα γύρισαν… τούμπα, χάρη σε μία υπόδειξη του διαιτητή, μέσω και του VAR στο 49ο λεπτό. Ο Μασεράνο τράβηξε τον Μπαλογκάν μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι, με τον Μόουζες να κάνει το 1-1 από την άσπρη βούλα και να βάζει “φωτιά” στο ματς.

Το γκολ επηρέασε την Αργεντινή και έφτιαξε την ψυχολογία των Νιγηριανών, οι οποίοι και πήραν στη συνέχεια τον έλεγχο του αγώνα, παρότι είχαν ήδη και το σκορ πρόκρισης. Έχασαν μάλιστα κάποιες καλές ευκαιρίες με τον Ιγκάλο, αλλά και τον Μούσα για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα.

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, βέβαια, η ομάδα του Σαμπάολι προσπάθησε να “πιέσει” και η ίδια, βγαίνοντας μπροστά για ένα γκολ. Δίνοντας όμως χώρο στη Νιγηρία, λίγο έλειψε να το πληρώσει. Στο 76′ ο Ιγκάλο έστειλε τη μπάλα άουτ από κοντά, μετά από λάθος του Ρόχο -στο οποίο ζήτησαν και πέναλτι για χέρι- ενώ στο 82′ ο ίδιος παίκτης νικήθηκε από τον Αρμάνι σε τετ-α-τετ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Ετέμπο δύο λεπτά αργότερα, για να φθάσουμε στο 86ο λεπτό.

Στο σημείο αυτό και με την Αργεντινή να κάνει μία από τις τελευταίες προσπάθειές της στο ματς, ο Ρόχο πετάχτηκε μέσα στην περιοχή της Νιγηρίας, από σέντρα από τα δεξιά και με ιδανικό πλασέ στην κίνηση, λύτρωσε την ομάδα του, κάνοντας το 2-1.

Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και με το τελικό 2-1, η Αργεντινή πήρε μία σπουδαία πρόκριση για τους “16” του Μουντιάλ της Ρωσίας, που πανηγυρίστηκε έξαλλα τόσο από τους παίκτες, όσο και από τους οπαδούς στις κερκίδες. Πλέον, στην επόμενη φάση, η ομάδα του Μέσι θα έρθει αντιμέτωπη με τη Γαλλία.

Οι συνθέσεις στο Νιγηρία – Αργεντινή

Νιγηρία (Γκέρνοτ Ρορ): Ουζόχου, Ιντόβου, Ομερούο (90’ Ιβόμπι(, Εκόνγκ, Μπαλογκούν, Ντίντι, Μίκελ, Μόουζες, Ετέμπο, Μούσα (92’ Νουάνκο), Ιχενάτσο (46’ Ιγκάλο).

Αργεντινή (Χόρχε Σαμπάολι):  Αρμάνι Μερκάδο, Ρόχο, Οταμέντι Ταλιαφίκο (80’ Αγκουέρο), Πέρες (61’ Παβόν), Μασκεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία (72’ Μέσα), Μέσι, Ιγκουαΐν.