Μουντιάλ 2018, Σερβία – Βραζιλία: Στους “16” και χωρίς… σάμπα! [vids, pics]

Η Βραζιλία “καθάρισε” εύκολα την υπόθεση πρόκριση κόντρα στη Σερβία, αφού χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση στο ματς, κέρδισε άνετα με 2-0 και προκρίθηκε ως πρώτη από τον 5ο όμιλο, στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2018.

Χωρίς να εντυπωσιάσει, η Βραζιλία επικράτησε εύκολα με 2-0 της Σερβίας σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και πέρασε στο… χαλαρό, στους “16” του Μουντιάλ της Ρωσίας, όπου και θα αντιμετωπίσει το Μεξικό.

Δείτε εδώ το live του αγώνα από το newsit.gr

Μία “μαγική” ασίστ του Κουτίνιο και ένα εξαιρετικό τελείωμα του Παουλίνιο ήταν αρκετά για να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα της Σερβίας και να “σφραγίσουν” το εισιτήριο της Σελεσάο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και έχασαν ευκαιρίες με τον Μίτροβιτς για την ισοφάριση, όμως ένα γκολ του Τιάγκο Σίλβα με κεφαλιά από κόρνερ του Νέιμαρ, κόντρα στη ροή του ματς στο 76ο λεπτό, έβαλε τέλος στο ματς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ιδιαίτερα επιφυλακτικά το παιχνίδι που θα έκρινε την πρόκριση για αμφότερες και ο τραυματισμός του Μαρσέλο που έφερε την αλλαγή του στο 10ο λεπτό, δεν βοήθησε ώστε να υπάρξει ρυθμός στο ματς.

Ουσιαστικά, η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, ήρθε στο 29ο λεπτό, με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς να φθάνει μέσα στην περιοχή και να κάνει ωραία πρώτη προσποίηση, για να κοντράρει όμως το σουτ του και να καταλήξει κόρνερ.

Ό,τι δεν κατάφερε ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι όμως, το πέτυχε ο Παουλίνιο στο 35ο λεπτό του αγώνα. Ο Κουτίνιο έκανε “μαγική” μπαλιά και ο μέσος της Τότεναμ βγήκε στην πλάτη της και κρέμασε τον Στοΐκοβιτς για να κάνει το 1-0, με ένα εντυπωσιακό γκολ.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού το σουτ του Νέιμαρ στο 45ο λεπτό, πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Σέρβου τερματοφύλακα, για να ολοκληρωθεί έτσι ένα κακό σε ποιότητα, πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σερβία μπήκε για να “κλείσει” τη Βραζιλία στα καρέ της και τα κατάφερε, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Στο 61ο λεπτό θα μπορούσε μάλιστα να έχει ισοφαρίσει, αλλά ο Μίτροβιτς αιφνιδιάστηκε από το λάθος του Άλισον και πλάσαρε πάνω στον Τιάγκο Σίλβα.

Τρία λεπτά αργότερα μάλιστα, ο επιθετικός της Σερβίας αναδείχθηκε σε… μοιραίο για την ομάδα του, αφού έχασε μία ακόμη ευκαιρία, με την κεφαλιά του από κοντά, να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα της Βραζιλίας.

Μία ακόμη ευκαιρία για τους Σέρβους έχασε και ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, για έρθει λίγο μετά ο Τιάγκο Σίλβα να βάλει τέλος στα “όνειρα” της ομάδας του Κρστάγιτς. Κόντρα στη ροή του αγώνα, από ένα κόρνερ της σελεσάο, ο έμπειρος στόπερ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Το δεύτερο γκολ της Βραζιλίας “σφράγισε” ουσιαστικά την πρόκρισή της, αλλά και τον αποκλεισμό της Σερβίας, γεγονός που επέτρεψε στην πρώτη να “κυριαρχήσει” στη συνέχεια του αγώνα και να ψάξει το… θέαμα, αλλά και ένα τρίτο γκολ.

Ο Νέιμαρ όμως σπατάλησε τις περισσότερες ευκαιρίες που προσπάθησαν να δημιουργήσουν για εκείνον οι συμπαίκτες του και έτσι το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος του αγώνα.

Η Βραζιλία πανηγύρισε έτσι τη νίκη που την έφερε και στην κορυφή του Ομίλου με 7 βαθμούς, έναντι 5 της Ελβετία, που έμεινε την ίδια ώρα στο 2-2 κόντρα στην Κόστα Ρίκα, δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις του άλλου ματς.

Οι συνθέσεις στο Σερβία – Βραζιλία

Σερβία (Μλάντεν Κρστάιτς): Στόικοβιτς, Ρουκάβινα, Βέλκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Κολάροφ, Μάτιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Κόστιτς (82’ Ράντονιτς), Τάντιτς, Λιάιτς (75’ Ζίφκοβιτς), Μίτροβιτς (89’ Γιόβιτς).

Βραζιλία (Τίτι): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο (9’ Φιλίπε Λουίζ), Κασεμίρο, Παουλίνιο (66’ Φερναντίνιο), Φελίπε Κοουτίνιο (80’ Ρενάτο Αουγκούστο), Νεϊμάρ, Ουίλιαν, Γκάμπριελ Ζεσούς.