Παρασκευή, 3 Μαΐ
24oC Αθήνα

O Άρης επικράτησε 1-0 της Μακάμπι Χάιφα σε φιλική αναμέτρηση στο Ισραήλ

Ο Άρης χάρη στο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της ομάδας για τη νέα σεζόν, σε ένα αγώνα που διεξήχθη στη Ναζαρέτ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με πέναλτι ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, καθώς ο έμπειρος ποδοσφαιριστής ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 80ο λεπτό, το οποίο είχε κερδηθεί από τον Σαλέμ Εμπακατά.

Ανεπίσημο ντεμπούτο για τον Άρη έκαναν οι νεοαποκτηθέντες Ντομαγκόι Πάβιτσιτς και Ρόναλντ Ματαρίτα, που μπήκαν ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος του φιλικού.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ματέο Γκαρσία δεν βρέθηκε στην αποστολή της ομάδας, καθώς αναμένεται να αποχωρήσει από τους Θεσσαλονικείς.

Η ενδεκάδα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο αποτελούνταν από τους Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Πίρσμαν, Οντουμπάτζο, Ντουκουρέ, Νταμπό, Νταρίντα, Πάλμα, Χριστοδουλόπουλο, Γκρέι.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Ραφαήλ Σγούρος, Παναγίδης, Ματαρίτα, Πάβιτσιτς, Τσέρα, Τανούλης, Ηλίας Σγούρος, Καραμανλής.