ΤΕΛΙΚΟ: Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 1-2

Η Μπαρτσελόνα πήρε άλλο ένα ντέρμπι κόντρα στη Ρεάλ και μάλιστα έκανε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς στο Μπερναμπέου, ανατροπή με τους αμυντικούς της Πουγιόλ και Αμπιντάλ.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

89′ Ο Κουένθα στη θέση του Φάμπρεγκας.

87′ Κίτρινη στον Καρβάλιο.

86′ Ο Πέδρο στη θέση του Τσάβι.

82′ Ο Αντριάνο στη θέση του Αλέξις.

80′ Κίτρινη στον Πουγιόλ.

77′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Ερίκ Αμπιντάλ με κίνηση σέντερ φορ, πήρε την ασίστ του Μέσι και πλάσαρε ιδανικά τον Κασίγιας.

69′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Αμαρκάριστος ο Μπουσκέτς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

67′ Κίτρινη στον Καγεχόν.

66′ Καγεχόν και Οζίλ στη θέση των Ντιαρά και Ιγκουαϊν.

59′ Κίτρινη στον Κοεντράο.

58΄ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΑΛ. Ο Μπενζεμά έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

55′ Κίτρινη στον Μπούσκετς.

54′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Φάμπρεγκας σήκωσε τη μπάλα, ο Ινιέστα σούταρε αλλά μετά από κόντρα η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

49′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Μετά από κόρνερ ο Πουγιόλ από την καρδιά της περιοχής έπιασε την κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

29′ Η Μπαρτσελόνα χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Ο Ινιέστα από πλεονεκτική θέση μετά την πάσα του Σάντσες, αστόχησε.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάρτσα. Ο Μέσι σούταρε από πλάγια και ο Κασίγιας έδιωξε δύσκολα στη γωνία του.

20′ Κίτρινη κάρτα στον Πικέ.

17′ Η παραδοσιακή κίτρινη στον Πέπε.

16′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ. Ο Φάμπρεγκας σέντραρε, ο Αλέξις έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κασίγιας.

13′ Δυνατό σουτ του Ινιέστα που έφυγε λίγο άουτ.

11′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε κούρσα από τα αριστερά και με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Πίντο.

Σέντρα στον αγώνα.

Ρεάλ: Κασίγιας, Άλντιντοπ, Ράμος, Καρβάλιο, Κοεντράο, Τσάμπι Αλόνσο, Πέπε, Λασανά Ντιαρά (66′ Οζίλ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά, Ιγκουαϊν (66′ Καγεχόν).

Μπαρτσελόνα: Πίντο, Ντάνι Άλβες,  Πουγιόλ, Πικέ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Ινιέστα., Τσάβι (86′ Πέδρο), Φάμπρεγκας (89′ Κουένθα), Αλέξις Σάντσες (82′ Αντριάνο) , Μέσι.

Διαιτητής: Μουνίθ Φερνάντεθ

Η Ρεάλ Μαδρίτης θέλει να πάρει ρεβάνς από την ήττα της στο παιχνίδι του πρωταθλήματος με 3-1. Οι Μερέγχες έχουν 86 νίκες κόντρα στην Μπαρτσελόνα έναντι 85 των Καταλανών.

Η ομάδα που θα περάσει στα ημιτελικά θα προκύψει από διπλούς αγώνες.

Ο Γκουαρντιόλα έχει γενέθλια σήμερα και θέλει να γιορτάσει με νίκη κόντρα στην Ρεάλ.