Euroleague, Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 81-76: Το «ερυθρόλευκο» σερί σταμάτησε στο Βελιγράδι

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός “λύγισε” στις λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε με 81-76 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για τη 14η αγωνιστική της Euroleague, “χαλώντας” έτσι το νικηφόρο σερί του στη διοργάνωση.

Μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι σε όλο το ματς, οι Πειραιώτες βρέθηκαν να προηγούνται και στην τελευταία περίοδο, αλλά οι πολλές εύστοχες βολές των γηπεδούχων (18/21) και η δική του αστοχία από τη γραμμή (1/4 στο φινάλε), έγειραν την… πλάστιγγα υπέρ των Σέρβων.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε έτσι την πρώτη της ήττα μετά από τέσσερις σερί νίκες και “έπεσε” στο 9-5 στην κατάταξη, την ώρα που ο Αστέρας “ανέβηκε” στο 6-8.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το ματς, δίνοντας πολλούς εύκολους πόντους στον Ερυθρό Αστέρα στο τρανζίσιον και βρέθηκε να χάνει με 14-7 στην αρχή του αγώνα. Σλούκας και Βεζένκοφ “ξεκόλησαν” όμως τους Πειραιώτες και με τον Μάρτιν να δίνει επίσης λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο, η διαφορά μειώθηκε στους δύο πόντους, πριν το 19-15 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε την απόδοσή της και παρά την ευστοχία των Σέρβων από το τρίποντο, με πρωταγωνιστή τον Κάλινιτς, κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς. Δύο εύστοχα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Σλούκα από μακριά, οδήγησαν τον Ολυμπιακό με προβάδισμα 38-36 στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Οι Σέρβοι “χτύπησαν” μέσα στο καλάθι τους Πειραιώτες, καθώς ο Φαλ ήταν εμφανές ότι δεν ήταν στο 100% όσο έπαιξε και βρήκαν πολλούς πόντους από τη γραμμή των βολών. Ο Ολυμπιακός “απάντησε” με κάποια μεγάλα σουτ, με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ, αλλά το απίθανο buzzer beater του Σλούκα δεν πρόλαβε τελικά το χρονόμετρο και το σκορ έμεινε στο 56-53 υπέρ των Σέρβων στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στην τελευταία περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 και μπήκε με προβάδισμα στην τελική ευθεία. Το ματς συνέχισε όμως να είναι ντέρμπι και οι δύο ομάδες βρήκαν μεγάλα σουτ, με τους Σλούκα και Πρίντεζη να παίρνουν πάνω τους τον αγώνα για τους Πειραιώτες. Δύο άστοχες βολές και ένα άστοχο τρίποντο από τον ΜακΚίσικ όμως, μαζί με ένα καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ του Κάλινιτς και ένα τρίποντο του Λάζιτς, έκριναν την αναμέτρηση υπέρ του Ερυθρού Αστέρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76

Τα στατιστικά των παικτών

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Νταβίντοβατς 11 (3/5 τρίποντα), Μίτροβιτς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Λάζιτς 6 (1), Κάλινιτς 25 (8/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόμπριτς, Χόλινς 3 (1), Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 10 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιρς (5 ασίστ), Κούζμιτς 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 18 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 3 (1/3 δίποντα, 1/2 βολές), Σλούκας 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/4 βολές)