Σάββατο, 4 Μαΐ

ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – ΟΦΗ 2-2

ΦΩΤΟ EUROKINISSI.
Ισόπαλη 2-2 έληξε η αναμέτρηση στο “Γ. Καραϊσκάκης” ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΟΦΗ
ΛΗΞΗ αγώνα

92′ Κεφαλιά του Μοντέστο, ο Κάρολ έπιασε εύκολα την μπάλα

90′ Κίτρινη κάρτα στον Λόπεζ

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

83′ Ο Μιραλάς μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ από τα δεξιά, αλλά η εκεί δεν βρέθηκε κάποιος “ερυθρόλευκος” για να γίνει απειλητικός

79′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Πάντελιτς στη θέση του Μακούν

77′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ, 2-2. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού, ο Γεωργίου σκόραρε σε κενή εστία. Είχε προηγηθεί σουτ του Καμπάνταη που δεν κατάφεραν να διώξουν σωστά οι αμυντικοί των γηπεδούχων ενώ ο Κοστάντσο ήταν εξουδετερωμένος.

74′ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ 2-1. Εκτέλεση φάουλ από τον Χόρχε Λόπεθ, ο Μάντζιος έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής ύστερα από τη λάθος έξοδο του Κοστάνσο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού.

69′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βερός στη θέση του Ζόρντι Λόπεζ

69′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μοντέστο στη θέση του Ορμπάιθ

62′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 2-0. Ο Μανιάτης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μιραλάς έκανε το πλασέ αρχικά όμως ο Κάρολ απέκρουσε ωραία. Στη συνέχεια ο Βέλγος πήρε το ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα.

60′ Ο Μανιάτης έβγαλε τετ α τετ τον Μιραλάς με τον Κάρολ, όμως το πλασέ του Βέλγου ήταν κακό και η μπάλα βγήκε άουτ.

Ο ΟΦΗ δεν μπορεί να απειλήσει, αφού ο Μάντζιος είναι αποκομμένος από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του

53′ Διαγώνιο σουτ του Μακούν, από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ

49′ Καλό διαγώνιο σουτ του Τζεμπούρ, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ

46′ Καλή συνεργασία Μακούν και Τζεμπούρ. Ο πρώτος επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Κάρολ μπλόκαρε

Έναρξη δευτέρου μέρους

46′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα στη θέση του Αμπντούν

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εξαιτίας του πανό. Πέφτει… αρκετή μούτζα απ’ τις κερκίδες. Αρχισαν πάλι τα συνθήματα κατά του Πρωθυπουργού. Ο τέταρτος διαιτητής ζήτησε να κατέβουν τα πανό αλλιώς υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για τιμωρία της έδρας.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Φάληρο

ΦΩΤΟ Newsports Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγυρίζουν το τέρμα που πέτυχε ο Τζεμπούρ

45′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-0. Μετά από σουτ του Φετφατζίδη ο Κάρολ απέκρουσε την μπάλα και ο επερχόμενος Τζιμπούρ με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Ασφυκτικό το πρέσινγκ του Ολυμπιακού στον ΟΦΗ δίχως όμως να φέρει τα ανάλογα αποτελέσματα.

Κακές οι σέντρες των παικτών του Ολυμπιακού, που γίνονται από τις πτέρυγες

31′ Καλή στιγμή για Ολυμπιακό. Ο Φετφατζίδης έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κάρολ έδιωξε, η μπάλα μετά ‘εφτασε στον μακούν, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ

Σηκώθηκαν για ζέσταμα ο Ιμπαγάσα, ο Μοντέστο και ο Πάντελιτς

Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Κάλαϊτζιτς

25′ Ο Τζιμπούρ “έστρωσε” στον Φετφατζίδη, το σουτ του δεύτερου πέρασε ψηλά άουτ

21′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ.Ο Χόρχε Λόπεθ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κοστάνσο, μετά από πάσα του Μάντζιου, πλάσαρε αλλά ο Αργεντινός έδιωξε σε κόρνερ

Διπλή ζώνη άμυνας από τους Κρητικούς. Η τετράδα πίσω με Γαλανόπουλο, Ταυλαρίδη, Γεωργίου και Μπουλούτ και μπροστά τους οι Μποντόρ, Κάλαϊτζιτς και Χόρντι Λόπεθ.

18′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας, η μπάλα πέρασε άουτ

16′ Ο Φετφατζίδης μπήκε στην περιοχή, ανακόπηκε από τον Ταυλαρίδη αλλά διαιτητής Σελίμος -που ήταν κοντά- έδειξε “παίζεται”

Υβριστικά συνθήματα πολιτικού περιεχομένου ακούγονται από τους φίλους του Ολυμπιακού. Υπάρχουν συστάσεις από τα μεγάφωνα να σταματήσουν τα συνθήματα.

11′ Το σουτ του Φετφατζίδη κόντραρε σε αμυντικούς και η μπάλα απομακρύνθηκε

Ασφυκτικό το μαρκάρισμα των παικτών του Ολυμπιακού, δεν αφήνουν χώρους στους αντιπάλους τους και προσπαθούν να τους αναγκάσουν να υποπέσουν στο λάθος

1′ Έναρξη του αγώνα

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάντσο, Μανιάτης, Μέλμπεργκ,μ Τζεμπούρ, Μιραλάς, Φετφατζίδης, Χολέμπας, Μαρκάνο, Ορμπάιθ, Μακούν, Αμπντούν.

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Κάρολ, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Μπουλούτ, Μάντζιος, Κάλαϊτζιτς, Μπόντορ, Γεωργίου, Σίσιτς, Χ. Λόπεθ, Ζ. Λόπεθ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σελίμος (Λακωνίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Φραγκιαδάκης (Δωδ/νήσου)

ΓΗΠΕΔΟ: “Καραϊσκάκη”

* Σε 37 παιχνίδια με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό, οι “ερυθρόλευκοι” μετρούν 33 νίκες, 3 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα

* Την περίοδο 1989-90 ο ΟΦΗ είχε νικήσει 5-4, σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός μέχρι το 50ό λεπτό κέρδιζε 4-0! Μετά από 2 χρόνια (1991-92), ο ΟΦΗ πήρε τον τελευταίο του βαθμό στην έδρα του Ολυμπιακού (0-0)!