Κυριακή, 5 Μαΐ

ΤΕΛΙΚΟ: Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 1-3

Με το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των Classico ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ. Ο Σάντσες απάντησε στο 30′. Ο Τσάβι στο 53′ έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπαρτσελόνα και ο Φάμπρεγκας ολοκλήρωσε την επική ανατροπή των Καταλανών.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ Νεύρα μεταξύ Κεϊτά και Πέπε.

87′ Ο Πέδρο στη θέση του Ινιέστα.

85′ Η απάντηση της Μπαρτσελόνα στις ευκαιρίες. Ο Ινιέστα νικήθηκε σε δύο χρόνους από τον Ίκερ Κασίγιας.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Κακά έκανε το αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Βαλντές έδιωξε δύσκολα.

83′ Ο Βίγια στη θέση του Σάντσες.

78′ Ο Κεϊτά στη θέση του Φάμπρεγκας.

76′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Μπενζεμά έκανε τη σέντρα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Ράμος.

68′ Ο Ιγκουαίν στη θέση του Ντι Μαρία.

25′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Μπενζεμά γύρισε στον Ρονάλντο αλλά ο Πορτογάλος από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να βρει εστία.

23′ Ο Τσάβι με απευθείας εκτέλεση φάουλ θέλησε να νικήσει τον Κασίγιας αλλά ο αρχηγός της Ρεάλ έδιωξε με γροθιές.

18′ Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Βαλντές έδιωξε.

16′ Τραυματίστηκε ο Ντι Μαρία, αλλά τελικά συνεχίζει.

11′ Κεφαλιά του Μπενζεμά, εύκολα μπλόκαρε ο Βαλντές.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Μέσι έκλεψε τη μπάλα, σούταρε αλλά ο Κασίγιας έδιωξε σε κόρνερ.

1′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Βαλντές έκανε ολέθριο λάθος ο Οζίλ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μπενζεμά ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Σέντρα στον αγώνα

Ρεάλ: Κασίγιας, Κοεντράο, Πέπε, Ράμος, Μαρτσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Λασσανά Ντιαρά (63′ Κεντίρα), Ντι Μαρία (68′ Ιγκουαίν), Οζίλ (58′ Κακά), Κριστιάνο, Μπενζεμά.

Μπαρτσελόνα: Βαλντές, Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Αμπιντάλ, Μπουσκέτς, Τσάβι, Ινιέστα (87′ Πέδρο), Φάμπρεγκας (78′ Κεϊτά), Μέσι, Σάντσες (83′ Βίγια).

Διαιτητής: Φερνάντεθ Μπορμπαλάν

Ο Ζοσέ  Μουρίνιο τοποθετεί τον Ντιαρά δίπλα στον Τσάμπι Αλόνσο στη μεσαία γραμμή θέλοντας προφανώς να εμποδίσει τους Καταλανούς να κάνουν το παιχνίδι τους.

Ο Γκουαρντιόλα από την άλλη άφησε στον πάγκο τον Βίγια αφού προτίμησε να βάλει τον Αλέξις Σάντσες στο πλευρό του Λιονέλ Μέσι.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει αέρα τριών βαθμών από την Μπαρτσελόνα και μάλιστα με παιχνίδι λιγότερο. Σε περίπτωση νίκης θα κάνει τεράστιο βήμα για τον τίτλο.