Τρίτη, 23 Απρ.

Άρης – Αστάνα: Οι χαμένες ευκαιρίες, το πέναλτι που ζήτησε και το «σοκ» στην παράταση

Intime.gr

Οι καλύτερες στιγμές της νίκης του Άρη επί της Αστάνα (2-1) που όμως δεν συνοδεύτηκε και από την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Ο Άρης έκανε υπερπροσπάθεια για να ανατρέψει την ήττα του στο πρώτο ματς με την Αστάνα (2-0), έστειλε την αναμέτρηση του “Βικελίδης” στην παράταση, αλλά στην τελευταία φάση της δέχθηκε “χτύπημα” από τον Μπίτρι και το γκολ που τον άφησε εκτός Ευρώπης (2-1).

Στο 85΄ο Ματέο Γκαρσία αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα κι άφησε τον Άρη με δέκα παίκτες, ενώ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Θεσσαλονικείς ζήτησαν πέναλτι, με τον διαιτητή να μην τους δίνει κάτι.

Click4more: «Ντου» του Θεόδωρου Καρυπίδη στον αγωνιστικό χώρο – Έξαλλος με τον διαιτητή

Οι “κίτρινοι” είχαν 30 τελικές στο ματς. Τα πάντα όμως κρίθηκαν στην τελευταία φάση της παράτασης, όπου ο Μπίτρι έπιασε την κεφαλιά, με το γκολ του να στέλνει την Αστάνα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.