Μουντομπάσκετ 2019: Ζόρικη πρόκριση για Ισπανία! Τα αποτελέσματα της ημέρας

ΑΠΕ

Η Ισπανία πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ, μετά και τη νίκη της επί του Πουέρτο Ρίκο. Στην παράταση η νίκη της Πολωνίας επί της οικοδέσποινας, Κίνας – Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Ισπανία διπλασίασε τις νίκες της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα του το Πουέρτο Ρίκο, με 73-63, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του Μουντομπάσκετ 2019.

Οι Μαρκ Γκασόλ (19π., 7ρ., 2ασ., 2κλ., 2 κοψ.) και Ρίκι Ρούμπιο (17π., 8ρ., 4ασ., 1κλ.) υπέγραψαν τη νίκη των «Φούριας Ρόχας», χάρη στην οποία οι Ίβηρες πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση και έθεσαν τις βάσεις για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του γκρουπ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-36, 45-57, 63-73

Στη Β΄ φάση του Μουντομπάσκετ της Κίνας προκρίθηκε η Ρωσία. Η ομάδα του Σεργκέι Μπαζάρεβιτς νίκησε 87-73 τη Νότια Κορέα, σε αναμέτρηση για τον 2ο όμιλο της διοργάνωσης που διεξήχθη στο “Wuhan Sports Center”, και «ζευγάρωσε» τις νίκες της στο γκρουπ.

Οι Ρώσοι χρειάστηκαν μία πολύ καλή τρίτη περίοδο για να καθαρίσουν το ματς, καθώς το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι και έληξε με σκορ 40-37 υπέρ τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-40, 49-63, 73-87

Σε ένα από τα καλύτερα ματς της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Μουντομπάσκετ 2019, η Πολωνία νίκησε την Κίνα στην παράταση (79-76), σε ματς για το πρώτο γκρουπ και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Πολωνοί διπλασίασαν τις νίκες τους και βρίσκονται αγκαλιά με την πρώτη θέση του 1ου ομίλου, αφού στην 3η και τελευταία αγωνιστική της Α΄ φάσης αντιμετωπίζουν την αδύναμη Ακτή Ελεφαντοστού (11:00π.μ.) την Τετάρτη (4/9). Για τη 2η θέση θα παλέψει με τη Βενεζουέλα η Κίνα, την ίδια ημέρα στις 15:00.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72 (παρ.) 76-79

Δεύτερη “κατοστάρα” πέτυχε η Σερβία, που δεν έδειξε… έλεος στις Φιλιππίνες, επικρατώντας με 126-67. Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις σημείωσε η Αργεντινή στον 2ο όμιλο του Μουντομπάσκετ, καθώς επικράτησε με 94-81 της Νιγηρίας. Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες, η Ιταλία επικράτησε με 92-61 της Ανγκόλας στο “Foshan International Sports and Cultural Arena” στη Φοσάν.

Μουντομπάσκετ 2019: Ανγκολέζος εκτός ελέγχου! Έριξε κουτουλιά σε πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού – video