Ενα γκολ ήταν αρκετό για τους “16”! Η Γερμανία προκρίθηκε

Η Γερμανία νίκησε 1-0 την Βόρειο Ιρλανδία και προκρίθησε στους “16” του Euro 2016 καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στη βαθμολογία του τρίτου ομίλου.

Την τρίτη θέση στον όμιλο πήραν οι Βορειοϊρλανδοί με τρεις βαθμούς και ελπίζουν σε πρόκρισή τους.

Επειτα από ένα σερί ευκαιριών στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου η Γερμανία έφθασε στο γκολ που της έδωσε την πρώτη θέση στο γκρουπ. Στο 29′ ο Μάριο Γκόμεθ ήταν αυτός άνοιξε το σκορ με πλασέ, ύστερα από ασίστ του Μίλερ, ο οποίος δυο λεπτά νωρίτερα είχε δοκάρι με κεφαλιά. Ο Μίλερ είχε δοκάρι και στο 34′.

Ο άλλος… Μάριο, ο Γκέτσε επίσης είχε ευκαιρίες στο 51′ και 52′. Η αμέσως επόμενη σοβαρή ευκαιρία σημειώθηκε στο 82′, όταν ο ΜακΓκόβερν απέκρουσε την κεφαλιά Μάριο Γκόμεθ.

Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ: ΜακΓκόβερν, Χιουζ, ΜακΌλεϊ, Κάθκαρτ, Τζόνι Έβανς, Νόργουντ, Κόρι Έβανς (84′ ΜακΓκιν), Στίβεν Ντέιβις, Γουόρντ (70′ Μαγκένις), Ντάλας, Ουάσινγκτον (59′ Λάφερτι).
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Τζερόμ Μπόατενγκ (76′ Χέβεντες), Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα (69′ Σβάινσταϊγκερ), Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Τόμας Μίλερ, Γκέτσε (55′ Σέρλε), Μάριο Γκόμεθ.