Σάββατο, 27 Απρ.

Euro 2016: Πέρασε και η Πολωνία! Παίζει με τους Ελβετούς

Η Πολωνία νίκησε 1-0 την Ουκρανία και με τη δεύτερη θέση που κατέλαβε στον όμιλό της πίσω από την Γερμανία, πέρασε στους “16” του Euro 2016, φάση στην οποία θα αντιμετωπίσει την Ελβετία.

Οι Πολωνοί ήταν ανώτεροι των Ουκρανών στο σύνολο του αγώνα και μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ στη διοργάνωση.

Με την έναρξη του ματς η Πολωνία έφτασε κοντά στο γκολ στο 3′, όταν στο τετ α τετ του Μίλικ με Πιάτοβ ο δεύτερος έσωσε το τέρμα της Ουκρανίας. Ενα λεπτό μετά ο Λεβαντόφσκι αστόχησε ενώ επιχείρησε σουτ ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι.

Η Ουκρανία ισορρόπησε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε και ευκαιρίες με τους Γιαρμόλενκο και Κονοπλιάνκα.

Ο Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι που μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ στο 54′ με αριστερό σουτ, ενώ δυο λεπτά μετά ο Καπούστκα αστόχησε από κοντά.

Στο 72′ ο Ζίντσενκο αν και βρέθηκε κοντά στο τέρμα, αστόχησε καθώς το σουτ του ήταν κακό.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιάτοβ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Κούτσερ, Μπουτκό, Ροτάν, Στεπανένκο, Γιαρμόλενκο, Κονοπλιάνκα, Ζίντσενκο (73′ Κοβαλένκο), Ζοζούλια.
ΠΟΛΩΝΙΑ: Φαμπιάνσκι, Τσιόνεκ, Γκλικ, Πάζνταν, Γεντζέιτσικ, Γιοντλόβιετς, Κριχόβιακ, Ζιελίνσκι (46′ Μπλαστσικόβσκι), Καπούστκα (71′ Γκροσίτσκι), Μίλικ, Λεβαντόβσκι.