Site icon NewsIT

LIVE το NewsIt στην Βαρκελώνη – Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παναθηναϊκός – Η ώρα της απονομής

08.05.2011 | 19:59

- Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό όλα όσα συμβαίνουν στο “Παλάου Σαν Τζόρντι” - Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 78-70 της Μακάμπι και κατέκτησαν το 6ο ευρωπαϊκό τίτλο της ιστορίας τους. - Έξαλλοι πανηγυρισμοί στην Βαρκελώνη - Δείτε ΦΩΤΟ και βίντεο

Διαμαντίδης, Τσαρτσαρής και Μπατίστ σηκώνουν μαζί τον έκτο ευρωπαϊκό τίτλο του Παναθηναϊκού, την ώρα που ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς δακρύζει από χαρά.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού φορούν τα μπλουζάκια με τα έξι αστέρια

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης παρλαμβάνει το βραβείο του MVP του τελικού

Τελικο 70-78 , Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ευρώπης.

70-78 με 2/2 βολές του Σάτο.

Άστοχο τρίποντο του Πνίνι. Έξαλλοι πανηγυρσιμοί εντός και εκτός παρκέ.

70-76 με 2/2 βολές του Μπατίστ

70-74 ο Ελιάχου, 19΄΄ πριν το τέλος.

68-74 με 2/2 βολές του Έιντσον.

66-74 με 1/2 βολές του Διαμαντίδη.

66-73 ο Πάργκο.

64-73 με 2/2 βολές του Διαμαντίδη.

Λάθος του Πάργκο, φάουλ στον Διαμαντίδη. Όλα τελείωσαν. Ο Παναθηναϊκός είναι πρωταθλητής Ευρώπης και το μόνο που μένει είνει το τελικό σκορ.

64-71 ο Μπατίστ.

64-69 ο Ελιάχου μετά το λάθος του Καλάθη. Η διαφορά πέφτει στους 5 πόντους 1΄και 25 πριν το φινάλε.

Τάιμ άουτ ο Ομπράντοβιτς καθώς οι Ισραηλινοί πλησιάζουν στους 7.

62-69 ο Ελιάχου. 1΄και 30΄΄ πριν το τελος.

60-69 με 1/2 βολές του Ελιάχου.

59-69  με 2/2 βολές του Έιντσον.

57-69 με 2/2 βολές του Διαμαντίδη, 2΄και 11΄΄ πριν το φινάλε.

57-67 με 1/2 βολές του Ελιάχου.

56-67 με δίποντο του Νίκολας. Δεν χάνεται το κύπελλο για την ελληνική ομάδα.

47-54 ο Πάργκο

Ο Καλάθης παίρνει το τέταρτο φάουλ του Σχορτσιανίτη αλλά ο Μπλατ τον κρατάει μέσα.

45-54 με κάρφωμα του Σχορτσιανίτη ξεκινά το τελευταίο δεκάλεπτο.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου 43-54 (Ο Σάτο το πήρε πάνω του στην τρίτη περίοδο και έδωσε μαζί με τον Νίκολας το περιφερειακό σουτ που έλειπε από τον Παναθηναϊκό, ενώ ο πρώτος σκόρερ της Μακάμπι, Έιντσον, έμεινε άποντος)

43-54 απάντηση με το ίδιο νόμισμα από τον Σάτο.

43-51 με τρίποντο του Μπλου.

Πανζουρλισμός στην πράσινη κερκίδα.

4-16 το σερί του Παναθηναϊκού από την ώρα που προηγήθηκε η Μακάμπι.

40-51 ο Φώτσης καρφώνει και βάζει τα θεμέλια για το 6ο ευρωπαϊκό τρόπαιο του Παναθηναϊκού την ώρα που η Μακάμπι δείχνει να έχει καταρεύσει.

40-49 ο Καλάθης.

40-47 με 1/2 βολές του Μπατίστ.

Τρίτο φάουλ για τον Χέντριξ και πέμπτο ομαδικό για την Μακάμπι 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

40-46 με 1/2 βολές του Μάτσβμαν.

39-46 με τρίτο συνεχόμενο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Νίκολας.

39-43 εύστοχος στη βολή ο Μπλου.

38-43 ο Μπλου που έχει το δικαίωμα για μία βόλη.

36-43 με ακόμα ένα τρίποντο από τον Σάτο η διαφορά πάει στους 7.

36-40 με τρίποντο ο Σάτο.

Τρίτο φάουλ από τον Σχορτσιανίτη.

36-37 ο Νίκολας.

36-35 ο Σχορτσιανίτης. Μπροστά η Μακάμπι για πρώτη φορά μετά το 2ο λεπτό.

34-35 με 2/2 βολές του Πάργκο

32-35 με φανταστικό καλάθι του Πάργκο.

30-35 ο Μπατίστ.

Με άστοχο σουτ του Σάτο εκινά το δεύτερο ημίχρονο.

O Παναθηναϊκός ελέγχει το ματς και αν ο Διαμαντίδης πάρει βοήθεια στο σκοράρισμα από Νίκολας και Σάτο δεν θα έχει πρόβλημα. Η Μακάμπι είναι ακόμα στο ματς λόγω της τρομερής ευστοχίας της στα τρίποντα (50%).

Ημίχρονο 30-33

30-33 ο Σάτο.

30-31 με τρίποντο του Μπλου από τα 7 μέτρα!

0/2 βολές του Περπέρογλου.

27-31 ο Παναθηναϊκός.

5/10 τρίποντα έχει η Μακάμπι, 1/7 ο Παναθηναικός.

27-29 με τρίποντο ο Μπλου.

24-29 ο Μάριτς μετά απο εξαιρετική ασίστ του Καλάθη.

Τρίτο φάουλ για τον Βουγιούκα που αποσύρεται με τον Μάριτς να παίρνει τη θέση του.

24-27 ο Έιντσον που κρατάει μόνος του την Μάκαμπι.

22-27 o Nίκολας.

22-25 ο Έιντσον που είναι πρώτος σκόρερ του ματς με 10.

20-25 ο Μάτσβαν.

18-25 με το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στο ματς από τον Διαμαντίδη.

1/12 δίποντα για την Μακάμπι, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έχει 10/12.

18-22 με τρίποντο του ο Έιντσον ξεκινά το δεύτερι δεκάλεπτο

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 15-22

Νέα τάπα του Φώτση στον Μάτσβαν

15-22 ο Διαμαντίδης με εκπληκτική προσπάθεια.

15-20 ο Μπατίστ που φτάνει τους 7 πόντους σε δύο λεπτά.

15-18 με ωραία κίνηση του Έιντσον.

13-18 με γκολ φάουλ του Μπατίστ.

Πέντε φάουλ και η Μακάμπι

13-15 ο Διαμαντίδης κλέβει και φτάνει μόνος του στο λέι-απ.

13-13 ο Μπατίστ.

13-11 με 2/2 βολές του Μπλου.

Πέντε φάουλ συμπλήρωσε ο Παναθηναϊκός 4 λεπτά πριν το τελος του πρώτου δεκαλέπτου.

11-11 ο Πνίνι με τρίποντο.

8-11 με γκολ φάουλ του Φώτση, ο οποίος υποχρεώνει τον Σχορτσιανίτη στο δεύτερο του φάουλ.

8-8 με 2/2 βολές του Πάργκο, που κάθεται στον πάγκο.

6-8 ο Καλάθης, μπροστά στον Σχορτσιανίτη!

6-6 με τρίποντο του Έντσον.

Με δεύτερο φάουλ χρεώνεται ο Βουγιούκας και πάει στον πάγκο, στη θέση του ο Μάριτς.

3-6 ο Βουγιούκας, ξανά ασίστ ο Διαμαντίδης.

Τάπα του Φώτση στον Σχορτσιανίτη. Πολύ καλή η άμυνα του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά.

3-4 με τρίποντο του Πνίνι και ασίστ του Σχορτσιανίτη.

0-4 ο Βουγιούκας, εξαιρετική ασίστ ο Διαμαντίδης

0-2 ο Διαμαντίδης μετά από κλέψιμο του Καλάθη

Άστοχο το πρώτο σουτ του τελικού από τον Βουγιούκα

Πρώτο τζάμπολ στο ματς

Η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού: Διαμαντίδης, Καλάθης, Σάτο, Φώτσης, Βουγιούκας

Η αρχική πεντάδα της Μακάμπι: Πάργκο, Πνίνι, Έιντσον, Ελιάχου, Σχορτσιανίτης

Διαιτητές: Μιτχάνα (Ισπανία), Λαμόνικα (Ιταλία), Λοτερμόζερ (Γερμανία)

Γήπεδο:
Παλάου Σαν Τζόρντι

17:27 Ολοκληρώθηκε η παρουσιάση των δύο ομάδων με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να βρίσκεται στο επίκεντρο των συνθημάτων και από τις δύο πλευρές.

17:21 Στον πάγκο της Μακάμπι κάθεται ο πρόεδρός της, Σιμόν Μιζράχι.

17:09 Την θέση του στα επίσημα παίρνει και ο Θανάσης Γιαννακόπουλος.

17:01 Ελάχιστα τα κενά καθίσματα μισή ώρα πριν το πρώτο τζάμπολ με τους φίλους του Παναθηναϊκού να μην έχουν σταματήσει λεπτό να φωνάζουν και τους Ισραηλινούς να… απαντούν με καραμούζες.

16:53 Η κούπα είναι στο παρκέ, μαζί με τους παίκτες των δύο ομάδων που ξεκίνησαν το ζέσταμα.

16:42 Ο πρώην “πράσινος” Τζόνι Ρότζερς είναι ο επίσημος σχολιαστής του φάιναλ φορ και μόλις πάτησε στο παρκέ αποθεώθηκε από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού.

16:34 Ντράκαν Σάκοτα και Σάσα Τζόρτζεβιτς κάποιες από τις… εκλεκτές παρουσίες στα επίσημα

16:30 Στον μικρό τελικό η Σιένα επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 80-62.

16:04 Ο κόσμος του Παναθηναϊκού άρχισε να συγκεντρώνεται στο γήπεδο.

Πριν λίγη ώρα ανακοινώθηκε πως το φάιναλ φορ του 2012 θα διεξαχθεί στην Κωνσταντινούπολη