Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός: Πράσινο “τρένο” με Μήτογλου και… Βοβο-Ρικ! – videos

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκπληκτικός για δεύτερο σερί ματς με προπονητή τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο και μετά το Κάουνας “άλωσε” και το Μόναχο με το 87-75 επί της Μπάγερν για να παραδώσει την ομάδα στον Ρικ Πιτίνο με ρεκόρ 6-4 στη Euroleague.

Με σεμιναριακή καθοδήγηση από τον Γιώργο Βόβορα, ο Παναθηναϊκός έκανε και δεύτερο συνεχόμενο διπλό στη Euroleague, “διαλύοντας” με 87-75 τη Μπάγερν Μονάχου, μπροστά σε πάνω από 700 οπαδούς του, που παραληρούσαν στις κερκίδες.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι “πράσινοι” ξεκίνησαν άσχημα τον αγώνα, αλλά όταν βρήκαν τη λύση στο μαρκάρισμα του Μονρό, έκαναν… πλάκα στους “Βαυαρούς”, έχοντας ως κορυφαίους παίκτες τους Ράις, Μήτογλου και Καλάθη.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης αντιμετώπισε πολλά προβλήματα με τον Μονρό στο πρώτο δεκάλεπτο και δεχόμενος 9 πόντους (με δύο γκολ-φάουλ!) από τον ψηλό της Μπάγερν, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να “κυνηγάει” στο σκορ, χάνοντας με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια ο Γιώργος Βόβορας “ανακάτεψε” την… τράπουλα, για να βρει τελικά τη λύση με τον Ντίνο Μήτογλου στην άμυνα. Ο νεαρός Έλληνας σέντερ “κλείδωσε” τον πρώην NBAer και επέτρεψε σε Φρεντέτ και Τόμας να φέρουν το ματς στα ίσια στην επίθεση, για το 35-36 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, έκανε την… εμφάνισή του και ο κακός στο πρώτο μέρος Καλάθης και έτσι ο Παναθηναϊκός έστησε ένα… απίστευτο “πάρτι” στο Μόναχο. Με φοβερό σερί 19-0 οι “πράσινοι” μετέτρεψαν το ματς σε “περίπατο” μέσα σε λίγα λεπτά.

Mε τον Ράις να είναι επίσης εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα και τον Καλάθη να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια κάθε φορά που προσπαθούσε να μειώσει στο σκορ η γερμανική ομάδα, το Τριφύλλι κράτησε διψήφια τη διαφορά μέχρι τέλους, φθάνοντας ακόμη και στο +20, πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με σκορ 87-75.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε έτσι τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του στη Euroleague και ανέβηκε στο 6-4 στην κατάταξη, την ώρα που η Μπάγερν Μονάχου έμεινε στο 4-6.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-36, 53-65, 75-87.

Τα στατιστικά των παικτών

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν 3 (1/4 τρίποντα), Μονρό 15 (6/11 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Λούτσιτς 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Λο 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίπσερ 23 (7/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέλσον 4 (4 ασίστ), Φλακαντόρι, Μπαρτέλ 5 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Λεσόρ 8 (4 ριμπάουντ), Ραντόσεβιτς 2, Γκραντ.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Τόμας 14 (4/7 τρίποντα), Ράις 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 11 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον 2, Φρεντέτ 10 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 12 (3/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γουάιλι 8, Μήτογλου 11 (1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 4 (4 ριμπάουντ).