Παρασκευή, 3 Μαΐ

Μπασκόνια – Ολυμπιακός 80-69: Δεύτερη ήττα από τους Βάσκους στη Euroleague

Η Μπασκόνια έκανε το “νταμπλ” κόντρα στον Ολυμπιακό στη φετινή Euroleague. Μετά τη νίκη τους στο ΣΕΦ, οι Βάσκοι επικράτησαν των “ερυθρολεύκων” και στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” (80-69), με τον Χάουαρντ να έχει ηγετική εμφάνιση. 47 πόντους δέχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπαρτζωκα.

Αποτυχημένη “διαβολοβδομάδα” για τον Ολυμπιακό στη Euroleague (μόλις δεύτερη φορά στην ιστορία τους 0/2). Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με 80-69 στην έδρα της Μπασκόνια, είδαν το ρεκόρ τους να πέφτει στο 11-10 και έμειναν και πάλι χωρίς νίκη -φέτος- κόντρα σε ισπανική ομάδα στη διοργάνωση. Απ’ την άλλη, οι Βάσκοι ανέβασαν το ρεκόρ τους, πιάνοντας στη βαθμολογία τους “ερυθρόλευκους”. Μάλιστα, τους… έχουν πλέον στην ισοβαθμία!

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κάναν με 19 πόντους, με τον Μιλουτίνοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 12π. και 14 ριμπάουντ. Την καλύτερή του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα έκανε ο Πετρούσεφ με 14 πόντους. Από τους Βάσκους, κορυφαίος ήταν ο Χάουαρντ με 21 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Το παιχνίδι…

Οι δυο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ ήταν άστοχες με κοντινά σουτ. Μπασκόνια και Ολυμπιακός έφτασαν στο 6-6, έχοντας από δυο τρίποντα και στο 10-6 μετά από σχεδόν πέντε λεπτά αγώνα.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να περάσει την μπάλα στον Φαλ, ενώ είδε τον Γουόκαπ να φτάνει σε δεύτερο φάουλ. Ο Κάνααν όμως έδειξε “ζεστός” από το τρίποντο, κρατώντας κοντά τους Πειραιώτες στο σκορ (14-12). Ο Αμερικανός είχε 4/4 από την περιφέρεια και ήταν ο κύριος λόγος -μαζί με την άμυνα της ομάδας του Μπαρτζώκα- που οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με 17-14.

Ο Ολυμπιακός έφτασε το σερί του στο 12-0 με τον Πετρούσεφ να πετυχαίνει 4 πόντους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου. Είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ και τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να ανεβάζει περισσότερο τη διαφορά. Από μια φάση με αντιαθλητικό του Μπραζντέικις, η Μπασκόνια πήρε 5 πόντους και πέρασε στο +1 (22-21). Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” σερί 11-2 με δυο τρίποντα του Χάουαρντ και πήγαν στο 25-21. Η άμυνα των Βάσκων όμως δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσουν Μιλουτίνοφ και Πετρούσεφ και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +1 (31-32). Το καλάθι του Κότσαρ, διαμόρφωσε το 33-32 του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τον Γουόκαπ να φτάνει τα τρία φάουλ! Ο Ολυμπιακός είχε νωθρό ξεκίνημα, αλλά συνέχισε να είναι κυρίαρχος στα ριμπάουντ. Γενικά, υπερείχε μέσα στο “ζωγραφιστό”. Η Μπασκόνια, όμως, βρήκε αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα και έφτασε στο +11 (51-40). Κάνααν και Γουίλιαμς-Γκος έριξαν τη διαφορά, αλλά ο Μονέκε είχε απαντήσεις και κράτησε τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων. Το τρίποντο του Κοστέλο στη λήξη της τρίτης περιόδου έφερε το ματς στο 59-49.

Η Μπασκόνια κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά της από τον Ολυμπιακό, εστιάζοντας στην άμυνά της. Το… βάρος έπεσε στο μαρκάρισμα του Φαλ. Κάθε καλάθι των φιλοξενούμενων είχε αντίδραση από τους Βάσκους. Κάθε φορά που “ψαλίδιζαν” τη διαφορά, οι γηπεδούχοι έβρισκαν τρόπο να την ανεβάσουν, με τον Χάουαρντ να οδηγεί μέχρι το φινάλε την ομάδα του στο τελικό 80-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 33-32, 59-49, 80-69

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 21 (3/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Ραϊέστε, Τσιόζα, Σεντεκέρσκις 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 4 (0/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (1/4 σουτ, 8 ασίστ), Ντίεθ 11 (3/4 τρίποντα), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Κότσαρ 8 (3/7 δίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα), Κοστέλο 6 (2/3 τρίποντα), Μονέκε 13 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 12 (3/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Παπανικολάου (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις (0/3 σουτ), Πίτερς 2 (1/1 δίποντο, 6 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 12 (5/9 δίποντα, 2/2 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 16/31 δίποντα, 14/31 τρίποντα, 6/8 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/37 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 3/6 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη, 14 φάουλ