Τρίτη, 19 Μαρ.
13oC Αθήνα

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 78-63 ΤΕΛΙΚΟ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 78-63 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, για τα πλέι οφ της Euroleague. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκανε στο ρελαντί το 2-0 στη σειρά και βρίσκεται μία ανάσα από το Final Four της Βιτόρια.

Ένας αγνώριστος Παναθηναϊκός επιστρέφει επί αθηναϊκού εδάφους με την πλάτη στον τοίχο στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague (2-0) και πλέον καλείται για την υπέρβαση.

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το βαρύ 78-63 στη Μαδρίτη, απέναντι στη Ρεάλ, στο Game 2, διευρύνοντας σε 13-0 τις διαδοχικές εκτός έδρας ήττες σε πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το LIVE του Ρεάλ – Παναθηναϊκός από το newsit.gr

Στον αντίποδα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης απέχει μία νίκη από την επιστροφή της στο φάιναλ φορ και το sweep, κάτι που θα έχει την ευκαιρία να πετύχει στο ΟΑΚΑ την προσεχή Τρίτη (23/4, 21:00). Σε διαφορετική περίπτωση, το «τριφύλλι» θα παλέψει στο Game 4 για την ισοφάριση και την επιστροφή της σειράς στη Μαδρίτη, ελπίζοντας σε θαύμα…

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» και πάλι τη νωχελική… εκκίνηση του στο ματς, προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη περίοδο, αλλά παραδόθηκε άνευ όρων στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας συνολικά 17 λάθη και τον αρχηγό του Νικ Καλάθη σε κάκιστη βραδιά (1π., 0/11 σουτ εντός πεδιάς, 3 λάθη). Μοναδική ακτίδα φωτός στην «πράσινη τρικυμία» ο ΝτεΣόν Τόμας με 13 πόντους.

Κορυφαίος των νικητών, που έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 (13/27 τρίποντα), ο Φακούντο Καμπάτσο με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63