Σάββατο, 25 Μαΐ

Μουντιάλ 2014: Αλγερία τεσσάρων αστέρων!

Τη δεύτερη νίκη της ιστορίας της σε παγκόσμιο κύπελλο πανηγυρίζει η Αλγερία που εντυπωσίασε επικρατώντας με 4-2 της Νότιας Κορέας.

Μετά το πρώτο μέτριο 20λεπτο η Αλγερία ανέβασε στροφές και κατάφερε να πάρει ισχυρό προβάδισμα πετυχαίνοντας δύο γκολ σε δύο λεπτά με τους Σλιμανί και Χαλίς στο 26΄και στο 28΄αντίστοιχα.

Στο 38΄ήρθε και το 3ο γκολ από τον Τζαμπού για να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς.

Η Νότιος Κορέα αντέδρασε μειώνοντας με τον Σον στο 50ο λεπτό, ωστόσο στο 62΄ήρθε ο Μπραχίμι να δώξει ξανά αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κου στο 72ο λεπτό.

Ν. ΚΟΡΕΑ: Γιουνγκ Σουνγκ-Ριονγκ, Λι Γιονγκ, Χονγκ Γέονγκ-Χο, Κιμ Γιουνγκ-Γκουόν, Γιουν Σουκ-Γιούνγκ, Χαν Κουκ-Γιουνγκ, Λι Τσουνγκ-Γιονγκ (64′ Λι Κέουν-Χο), Κι Σουνγκ-Γουένγκ, Κου Για-Τσέολ, Σον Χέουνγκ-Μιν, Παρκ Τσου-Γιουνγκ (57′ Κιμ Σιν-Γουκ)

ΑΛΓΕΡΙΑ: Μπολχί, Μπουγκερά (89′ Μπελκαλέμ), Χαλίς, Μετζανί, Μαντί, Μεσμπά, Μπενταλέμπ, Τζαμπού (73′ Γκιλάς), Μπραχιμί (77′ Λασέν), Φεγκουλί, Σλιμανί