Τρίτη, 19 Μαρ.

Serie A: Η Λάτσιο χάλασε τη γιορτή της Γιουβέντους με ισοπαλία 2-2 στις καθυστερήσεις

Η Γιουβέντους ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, αλλά η Λάτσιο χρειάστηκε ένα γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρει την ισοπαλία με 2-2 και να “χαλάσει” τη γιορτή των γηπεδούχων στο Allianz Stadium.

Η “γηραιά κυρία” αποχαιρέτησε στο ματς δύο από τους αρχηγούς της, τον Τζόρτζιο Κιελίνι και τον Πάουλο Ντιμπάλα, οι οποίοι και θα φύγουν από την ομάδα στο τέλος της σεζόν, αλλά δεν κατάφερε να το κάνει με νίκη.

Παρότι προηγήθηκε με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο με γκολ των Βλάχοβιτς και Μοράτα, δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ του Σάντρο και “χτύπημα” του Σάβιτς σε μία από τις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης. Η Λάτσιο πήρε έτσι ένα βαθμό και βρέθηκε στο +3 από τη Ρόμα στην 5η θέση, με μία αγωνιστική να απομένει για το φινάλε του πρωταθλήματος.