Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 73-69: Ήττα στο 4ο παιχνίδι των play off της Euroleague για τους Πειραιώτες

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 73-69 στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς με τη Φενέρμπαχτσε στα play off της Euroleague, αλλά διατηρεί το πλεονέκτημα πρόκρισης στο Final 4, αφού έχει το πέμπτο παιχνίδι στην έδρα του.

Παρότι “πάλεψε” μέχρι τέλους και το δεύτερο ματς στην Κωνσταντινούπολη, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φθάσει σε δεύτερο μπρέικ και η σειρά επιστρέφει στο ΣΕΦ, για ένα τελευταίο παιχνίδι, το οποίο και θα κρίνει το “εισιτήριο” για το Κάουνας. Σε έναν αγώνα με μεγάλη αστοχία και για τις δύο ομάδες, οι Πειραιώτες είχαν ως πρωταγωνιστές του Κάνααν και ΜακΚίσικ, αλλά η τουρκική ομάδα βρήκε περισσότερες λύσεις στο τέλος και με τρίποντα των Πιερ και Ντόρσεϊ έφθασε στη νίκη και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των play off της Euroleague.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0, ευστοχώντας στα πρώτα του σουτ στο ματς, αλλά στη συνέχεια τα… έσπασε από το τρίποντο και αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση. Η άμυνά του όμως ήταν εξαιρετική με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ και Φαλ, διατηρώντας και την Φενέρμπαχτσε χαμηλά στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε έτσι με στο 18-17.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, χωρίς υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον ΜακΚίσικ, αλλά από τον πάγκο ήρθε και ο Έντουαρντς για τη Φενέρμπαχτσε, με αμφότερους να γίνονται πρώτοι σκόρερ της ομάδας τους, με 8 και 7 πόντους αντίστοιχα. Το παιχνίδι παρέμεινε δε ντέρμπι και το ημίχρονο “έκλεισε” με σκορ 33-32 υπέρ των Πειραιωτών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Ολυμπιακός και Φενέρμπαχτσε ήταν πιο εύστοχοι στο ξεκίνημα, με τον Κάνααν να βρίσκει ρυθμό για την ομάδα του Μπαρτζώκα και τον Γκούντουριτς να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση για την τουρκική ομάδα. Μία σειρά από λάθη όμως, “χάλασαν” την εικόνα στην επίθεση και για τις δύο πλευρές, αλλά όχι και το… ντέρμπι, αφού το σκορ στο 30′ ήταν 49-48 υπέρ των Πειραιωτών.

Η ομάδα του Ιτούδη “έτρεξε” όμως ένα 6-0 σερί στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και η Φενέρμπαχτσε πήρε προβάδισμα νίκης στο 4ο παιχνίδι της σειράς των play off της Euroleague. Ο Ολυμπιακός έδειξε όμως “μέταλλο” και απάντησε με δικό του σερί μέσα στην “καυτή” έδρα των Τούρκων. Με οδηγό τον ΜακΚίσικ μάλιστα, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 58-56. Το παιχνίδι έγινε έτσι ξανά ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η τουρκική ομάδα βρήκε μεγάλα σουτ από Πιερ και Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα να φθάσει στη νίκη με 73-64, παρά τα τρίποντα και από τον ΜακΚίσικ στο φινάλε. Η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε έτσι τη σειρά σε 2-2 και η πρόκριση στο Final 4 θα κριθεί στο Game 5 του ΣΕΦ, την ερχόμενη Τρίτη (9/5, 21:30, LIVE από το Newsit.gr).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 32-33, 48-49, 73-69

Τα στατιστικά των παικτών

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 9 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιρσέν, Έντουαρντς 8 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Χέιζ-Ντέιβις 12 (3/4 τρίποντα), Πιερ 17 (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζέκιρι 2 (5 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 4 (0/2 σουτ, 4/5 βολές), Ντόρσεϊ 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Καλκάθης 5 (4 ασίστ, 4 λάθη)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3 ασί8στ, Κάναν 12 (2 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης (0/4 σουτ), Φαλ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 2 (1/1 δίποντο, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 2, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 20 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ)