Σάββατο, 27 Απρ.

Λεμπρόν Τζέιμς και Ντέιβις “σάρωσαν” τους Ρόκετς και ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών (video)

Με το δίδυμο Αντονι Ντέιβις-Λεμπρόν Τζέιμς να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, οι Λέικερς επικράτησαν με 117-109 του Χιούστον και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης στα Play Offs του NBA.

Οι Λέικερς έδειξαν τα… δόντια τους στους Ρόκετς και ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών, στο πιο ενδιαφέρον και αμφίρροπο ζευγάρι των Play Offs μέχρι στιγμής. Οι «λιμνάνθρωποι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν ακόμη και με 21 πόντους (42-21) στη δεύτερη περίοδο. Οι «ρουκέτες» όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ (92-90) στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά οι «λιμνάνθρωποι» έδειξαν χαρακτήρα και πήραν τη νίκη με το τελικό 117-109.

Ο Άντονι Ντέιβις με 34 πόντους (14/23 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/6 βολές) και 10 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να προσθέτει 28 πόντους (9/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/10 βολές), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 μπλοκ και τον Μαρκίφ Μόρις 16 πόντους (4/5 τρίποντα).

Για τους Ρόκετς, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 27 πόντους (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 11/13 βολές), ο Ερικ Γκόρντον 24 πόντους (6/12 τρίποντα) και ο Πι Τζέι Τάκερ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 10 πόντους (3/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/3 βολές) και 7 λάθη.