25oC Αθήνα

Euroleague, Μονακό – Ολυμπιακός 92-72: Ο «πρίγκιπας» Μάικ Τζέιμς τον υποχρέωσε σε βαριά ήττα

Intime.gr

Το πρώτο ματς του Ολυμπιακού στο Μονακό για τη Euroleague εξελίχθηκε σε τραυματική εμπειρία. Η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν τα πήγε καλά σε άμυνα και επίθεση και ηττήθηκε με 92-72. Ο πρώην “πράσινος”, Μάικ Τζέιμς έκανε “μεγάλο” ματς κόντρα στους Πειραιώτες – Μόνο ο Φαλ διασώθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Μια εβδομάδα μετά την ευρεία νίκη του επί του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός είχε μια… κατάρρευση στη Γαλλία, χάνοντας από την Μονακό με 92-72, σε ματς για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Με το αποτέλεσμα αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 17-9 και θα τελειώσουν την εβδομάδα τους στην έδρα της Βιλερμπάν, δυο αγωνιστικές -τους- πριν την ολοκλήρωση των υποχρεώσεων στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης. Απ’ την άλλη, η Μονακό ανέβηκε στο 12-13.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε ένα απογοητευτικό 2ο δεκάλεπτο και μια κακή τρίτη περίοδο (με κακές επιλογές στην επίθεση με με… άνευρη εικόνα στην άμυνα) κι έτσι έφτασε.. με ευκολία σε αυτή την βαριά ήττα στο Μονακό.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος παίκτης για τους “ερυθρόλευκους” ο Μουσταφά Φαλ με 18 πόντους. Άλλους τόσους πέτυχε ο Σάσα Βεζένκοφ, έχοντας όμως πολύ “χλωμή” εικόνα στο ματς (αρκετοί όταν η αναμέτρηση είχε κριθεί). Στους 6 έμεινε ο Κώστας Σλούκας.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 25 πόντους και 4 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μπέικον (15 π.) και Λι (13 πόντοι και 5 ασίστ).

Το ματς

Οι δυο ομάδες είχαν ένα νευρικό ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει με δυσκολία καλάθια και την Μονακό να πετυχαίνει τους πρώτους της πόντους (μείωσε σε 4-2) σκοράροντας μετά από περίπου 2,5 λεπτά από το πρώτο τζάμπολ. “Ερυθρόλευκοι” και Μονεγάσκοι συνέχισαν να είναι άστοχοι στην επίθεση, αλλά το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα (5-4).

Οι γηπεδούχοι πήραν πόντους από τα 6,75μ., ενώ ο Φαλ συνέχισε να σκοράρει από το “ζωγραφιστό”, κρατώντας την ομάδα του Μπαρτζώκα κοντά στο σκορ. Ο Ντόρσεϊ ανέλαβε.. δράση στη συνέχεια και στήριξε τον Φαλ, ο Ολυμπιακός δέχθηκε πόντους από τον Μπέικον, αλλά το τρίποντο του Βεζένκοφ στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το τελικό 22-19 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η Μονακό μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, είδε τον Ολυμπιακό να κάνει λάθη -με μέτρια εικόνα στην άμυνα- και με ένα σερί 10-0 έφτασε στο 29-22. Οι Μονεγάσκοι συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση, με τον Λι να οργανώνει και να σκοράρει και τους γηπεδούχους να είναι σχεδόν… άχαστοι από το τρίποντο (8/10) και να φτάνουν στο 45-26. στο φινάλε του δευτέρου. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +19, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” σοβαρεύτηκαν στην άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα +17 (48-31).

Ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να πιέσει με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Φαλ να είναι -επιθετικά- η αιχμή του δόρατος. Η τακτική του αυτή έριξε τη διαφορά στους δέκα πόντους (50-40), αλλά τον φόρτωσε από πολύ νωρίς με τρία ομαδικά φάουλ. Οι Πειραιώτες είχαν κάποια καλά λεπτά, αλλά η Μονακό δεν έδειξε πανικό στις κινήσεις της και με μπροστάρη τον Τζέιμς έφτασε και πάλι στο +19 (61-42). Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τελικά την περίοδο με το σκορ στο +20 (71-51) και τον ΜακΚίσικ να έχει αποβληθεί από το ματς και τον Λι να ξεχωρίζει μαζί με τον Τζέιμς.

Το ματς κύλησε… χαλαρά για την Μονακό στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας μέχρι το +27! Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να “ψαλιδίσει” τη διαφορά και -με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει- έφτασε στο τελικό 92-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 13 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Μπέικον 15 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέστερμαν 3 (5 ασίστ), Τόμας 5 (5 ριμπάουντ), Ντιάλο 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μότουμ 8 (2), Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 2, Ουταρά, Χολ 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Τζέιμς 25 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 15 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης, Φαλ 18 (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν, Βεζένκοβ 18 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Πρίντεζης, Παπανικολάου 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ζαν Σαρλ 2 (1/4 δίποντα), ΜακΚίσικ 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μονακό: 19/34 δίποντα, 11/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ολυμπιακός: 18/31 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 12/19 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ.