Η Μπαρτσελόνα έδειξε… χαρακτήρα στην έδρα της Μπέτις! (video)

“Μέταλλο” πρωταθλήτριας έδειξε η Μπαρτσελόνα, καθώς έφυγε με τη νίκη (2-3) από την έδρα της Ρεάλ Μπέτις, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, και συνέχισε να βρίσκεται στο -3 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης.

Από το 6ο λεπτό βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ η Μπαρτσελόνα, στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπέτις για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας, αφού ο Κανάλες ευστόχησε στο πέναλτι που παραχώρησε ο Λανγκλέ, κάνοντας χέρι. Μόλις τρία λεπτά αργότερα όμως ο Ντε Γιονγκ έφερε το ματς στα ίσα και στο 21′ ο Φεκίρ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Το ημίχρονο έφτανε στο τέλος του, με τον Μέσι να έχει χάσει ανεπανάληπτες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και τον Ζοέλ να έχει κατεβάσει… ρολά, μέχρι που ο Μπουσκέτς στο 45′ ευστόχησε από κοντά “γράφοντας” το 2-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με την Μπαρτσελόνα να έχει τον έλεγχο του ματς και την Μπέτις να κρατάει την ισοπαλία, μέχρι που η κεφαλιά του Λενγκλέ στο 72′ άλλαξε τις ισορροπίες δίνοντας για πρώτοι φορά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ο αμυντικός των “μπλαουγκράνα” μα΄λιστα αποβλήθηκε στο 79′ επαναφέροντας την αριθμητική ισορροπία στος ματς, καθώς λίγο νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Φεκίρ για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι τελικά διαχειρίστηκαν, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, το ματς και το 2-3 έμεινε μέχρι το τέλος.