Τρίτη, 21 Μαΐ
27oC Αθήνα

Εξάστερος… εφτάψυχος! Ισοφάρισε και πάει στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ newsports

Με άμυνα που “έσπαγε κόκκαλα” και με κορυφαίους τους Ματσιούλις-Μαυροκεφαλίδη ο Παναθηναϊκός πήρε στην παράταση το… θρίλερ με την ΤΣΣΚΑ (73-72) και θα διεκδικήσει την πρόκριση στο final-4 της Ευρωλίγκας, την Παρασκευή στη Μόσχα.

Το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός έκανε ξεκίνημα ανάλογο με αυτό προ δύο ημερών και κατάφερε να προηγηθεί με 9 πόντους, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ σταδιακά συνήλθε και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +5 για την ελληνική ομάδα (21-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι, βρήκαν λύσεις απέναντι στην σφιχτή άμυνα του Παναθηναϊκού και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 6 (32-38), ωστόσο δύο βολές του Μαυροκεφαλίδη και ένα τρίποντο του Γκιστ τους έκοψαν την φόρα.

Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε και στο τρίτο δεκάλεπτο να χτίσει διαφορά και έφτασε μέχρι το +6 (37-43), ωστόσο με ένα σερί 9-0 ο Παναθηναϊκός απέκτησε ξανά τα ηνία.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν και οι “πράσινοι” κατάφεραν χάρη στον εκπληκτικό Μαυροκεφαλίδη να ξεφύγουν και πάλι με 9 (63-54) 3΄και 12΄΄ πριν το τέλος. Όμως κάπου εκεί ο άφαντος μέχρι τότε Ουίμς “ξύπνησε” και με τη βοήθεια του Μίτσοφ που σκόραρε στην τελευταία επίθεση, έστειλαν το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ουίμς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 3 (68-71) 47΄΄ πριν το φινάλε. Τότε ένα απίθανο τρίποντο του Φώτση από τα 8 μέτρα έφερε το ματς στα ίσα. και μετά το άστοχο σουτ του Γουίμς ο Διαμαντίδης από τη γραμμή στα 8,4’’ για το τέλος διαμόρφωσε το 73-71. Ο Γουίμς πήρε φάουλ ευστοχώντας στην πρώτη κι αστοχώντας στη δεύτερη βολή, αλλά ο αρνητικός Διαμαντίδης έχασε την μπάλα δίνοντας μια ακόμη ευκαιρία, την οποία σπατάλησε ξανά ο Γουίμς για να λήξει το ματς με 73-72.

Δεκάλεπτα: 21-16, 37-38, 51-48, 64-64, (πρτ.), 73-72.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 8, Ούκιτς 3, Λάσμε 13, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 12, Ματσιούλις 15, Ράιτ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 15, Φριτζόν 8, Τζάκσον 7, Πάργκο 5, Κρστιτς 1, Γουίμς 12, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 11, Χριάπα 2, Χάινς 2.