Πέμπτη, 2 Μαΐ

ΤΕΛΙΚΟ: Ντόρτμουντ – Ολυμπιακός 1-0

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Ντόρτμουντ πήρε την πρώτη της νίκη στον όμιλο και πλέον ο Ολυμπιακός θέλει νίκη στη Γαλλία για να μείνει ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης. Ο Γκροσκρόιτς στο 7ο μόλις λεπτό σημείωσε το χρυσό γκολ των Γερμανών. Δεν δόθηκε καθαρό πέναλτι στον Ολυμπιακό στο 43′.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ Κεφαλιά του Μέλμπεργκ άουτ, στην τελευταία ευκαιρία, λογικά, του ματς.

Άρσεναλ και Μαρσέιγ έμειναν στο 0-0.

2 λεπτά οι καθυστερήσεις.

O ΑΠΟΕΛ δέχτηκε γκολ στο 89′ με πέναλτι του Χουλκ αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Μαντούκα έδωσε νέο προβάδισμα στην Κυπριακή ομάδα.

86′ O Σαντάνα στη θέση του τραυματία Λάιτνερ.

Ο κόσμος του Ολυμπιακού συνεχίζει να εμψυχώνει τους παίκτες του Βαλβέρδε

80′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Ιμπαγάσα.

77′ Ο Μπλαστσικόφσκι στη θέση του Πέρισιτς.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ορμπάιθ.

74′ Κίτρινη κάρτα στον Πέρισιτς.

73′ O Πέρισιτς βρέθηκε σε καλή θέση αλλά ο Μέλμπεργκ έκανε το τάκλιν και απομάκρυνε.

68′ Ο Αμντούν στη θέση του Μαρκάνο.

67′ Ο Καγκάβα στη θέση του Γκέτσε.

63′ Κεφαλιά του Χολέβας από καλή θέση λίγο άουτ.

60′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ. Τεράστιο λάθος του Χολέβας που γύρισε τη μπάλα στον Μέγερι, ο Λεβαντόφσκι έκλεψε αλλά από πλάγια θέση προς κενής εστίας σημάδεψε το δοκάρι.

59′ Ο Μακούν στη θέση του Φέισα.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

52′ Ωραίο σουτ του Λάιτνερ, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Μέγερι.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Μέλμπεργκ.

48′ Η απάντηση της Ντόρτμουντ με το σουτ του Λάιτνερ που μπλόκαρε εύκολα ο Μέγερι.

46′ Καλό σουτ του Χολέβας απομάκρυνε με γροθιές ο Βαϊντενφέλερ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Στα υπόλοιπα ματς:

Άρσεναλ – Μαρσέιγ 0-0
ΑΠΟΕΛ – Πόρτο 1-0 (42′ πεν. Αίλτον)
Πίλζεν – Μπαρτσελόνα 0-2 (24′ πεν., 45′ Μέσι)
Βαλένθια – Λεβερκούζεν 1-1 (1′ Ζόνας – 31′ Κίσλινγκ)
Γκενκ – Τσέλσι 0-1 (26′ Ραμίρες)

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός μετά το 25′ ανέβασε την απόδοση του και θα μπορούσε να είχε φέρει το ματς στα ίσα, είτε με την ευκαιρία του Μοντέστο είτε αν ο διαιτητής έβλεπε το χέρι του Χούμελς στο 43′ και έδινε το πέναλτι.

Ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο 42′ με πέναλτι του Αίλτον κόντρα στην Πόρτο.

43′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βαϊντενφέλερ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο ριπλέι φαίνεται ότι ο Χούμελς έχει βάλει το χέρι του και έχει βρει τη μπάλα. Πέναλτι που δεν είδε ο Ρώσος διαιτητής.

40′ Περίεργη σέντρα-σουτ του Μοντέστο, ο Βαϊντενφέλερ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

29′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι το φάουλ, ο Τζιμπούρ πήρε την κεφαλιά πάσα, αλλά ο Μοντέστο δεν μπόρεσε από κοντά, πιεζόμενος να σκοράρει.

O Oλυμπιακός δεν μπορεί να κυκλοφορήσει τη μπάλα και βρίσκεται συνεχώς σε θέση άμυνας.

15′ Ωραία τρίπλα του Μιραλάς αλλά το σουτ του Βέλγου μέσα από την περιοχή δεν απείλησε τον Βαϊντενφέλερ.

13′ Σουτ του Μιραλάς που κόντραρε και εύκολα μπλόκαρε ο Βαϊντενφέλερ.

7′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ. Δυνατό σουτ του Γκοσκρόιτς έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει στην εστία του Μέγερι. Κακή αντίδραση της άμυνας του Ολυμπιακού που άφησαν μόνο του τον σκόρερ να σουτάρει από καλή θέση.

6′ Σέντρα του Λάιτνερ, κακή εκτίμηση της φάσης από τον Μέγερι, με τον Μοντέστο να προλαβαίνει.

3′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Λεβαντόφσκι πάσαρε όμορφα στον Πέρισιτς αλλά ο Κροάτης από πλεονεκτική θέση αστόχησε.

2′ Μακρινό σουτ του Σμέλτζερ πέρασε άουτ.

Σέντρα στον αγώνα.

Ντόρτμουντ: Βεϊντενφέλερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Πίστζεκ, Σμέλτζερ, Κελ, Λάιτνερ (86′ Σαντάνα), Γκέτσε (67′ Καγκάβα), Γκροσκρόιτς, Πέρισιτς (77′ Μπλαστσικόφσκι), Λεβαντόφσκι.

Ολυμπιακός: Μέγερι, Μοντέστο, Μαρκάνο (68′ Αμντούν) , Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ορμπάιθ, Φέισα (59′ Μακούν), Ιμπαγάσα (80′ Πάντελιτς), Χολέβας, Μιραλάς, Τζιμπούρ.

Διαιτητής: Βλάντισλαβ Μπεζμπορόντοφ (Ρώσος)

Ο Ισπανός τεχνικός επέλεξε να ξεκινήσει για πρώτη φορά βασικό τον νεαρό Ούγγρο τερματοφύλακα, Μέγερι και να αφήσει στον πάγκο τον Κοστάνσο. Ο Μέγερι δεν έχει πάρει λεπτό συμμετοχής τη φετινή σεζόν, ενώ είναι μόλις το τέταρτο ματς που θα παίξει με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Από εκεί και πέρα ο Βαλβέρδε εμπιστεύεται τον Μοντέστο στα δεξιά, τον Μαρκάνο αριστερά και τους Αβραάμ Παπαδόπουλο και Μέλμπεργκ στο κέντρο.

Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Ορμπάιθ, Φέισα και Ιμπαγάσα με τον Χολέβας αριστερά, τον Μιραλάς δεξιά και τον Τζιμπούρ στην κορυφή.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού έχει δύο αλλαγές σε σχέση με αυτή που έπαιξε στο Γ. Καραϊσκάκης κόντρα στην Ντόρτμουντ. Ο Φέισα πήρα τη θέση του Μακούν και ο Μέγιερι του Κοστάνσο.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιάννης Φετφατζίδης.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Άρσεναλ υποδέχεται την Μαρσέιγ.