Τετάρτη, 8 Μαΐ

Κόπα Άφρικα: «Έφυγε» για τα ημιτελικά το Καμερούν

Το Καμερούν κέρδισε με 2-0 την Γκάμπια και πέρασε στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα που διοργανώνει. Περιμένει το νικητή από το Αίγυπτος – Μαρόκο.

Οι… οικοδεσπότες του Κόπα Άφρικα, Καμερούν, άνοιξαν το «χορό» των προκρίσεων στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, με το 2-0 επί της Γκάμπια στο «Γιαπόμα Στάντιουμ» της Ντουάλα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν.. μοιρασμένο, με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες φάσεις, αλλά να μη σκοράρουν. Η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο του δεύτερου μέρους, όταν το συγκρότημα του Τόνι Κονσεϊσάο πέτυχε δύο γκολ με τον 29χρονο επιθετικό της Λιόν, Κάρλ Τόκο Εκαμπί.

Λεπτά συμμετοχής στον πρώτο προημιτελικό πήρε και ο Πιερ Κούντε του Ολυμπιακού. Ο Καμερουνέζος μέσος πέρασε αλλαγή στο 81 αντί του Μάρτιν Χόνγκλα.

Στην τετράδα (03/02) το Καμερούν θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του ντέρμπι της Κυριακής (30/01), ανάμεσα στην Αίγυπτο και στο Μαρόκο.