Μοναδική χαμένη ευκαιρία για την Εθνική Ανδρών!

ΦΩΤΟ ΑΠΕ
ΦΩΤΟ ΑΠΕ

Σπουδαία ευκαιρία έχασε η Εθνική όμαδα πινγκ πονγκ των Ανδρών να πετύχει μία σπουδαία νίκη, απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα της Αγγλίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 3-2 στο Στόουκ, αν και προηγήθηκε με 2-0 και είχε δύο ματς μπολ!

Στο εναρκτήριο παιχνίδι ο Παπαγεωργίου σημείωσε μεγάλη νίκη απέναντι στον Πίτσφορντ με 3-2 (13-11, 12-10, 3-11, 5-11, 11-13). Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να το γυρίσει και να κάνει το 1-0 για την Ελλάδα με οριακή διαφορά.
Στη συνέχεια ο Παναγιώτης Γκιώνης έδειξε την κλάση του και κέρδισε 3-0 (9-11, 10-12, 11-13) τον Ντρίνκχολ, με όλους τα σετ να κρίνονται στον πόντο.

Το παιχνίδι που άλλαξε έκρινε τον αγώνα ήταν αυτό του Γιάννη Σγουρόπουλου με τον Γουόκερ. Ο 16χρονος πρωταθλητής πήρε προβάδισμα 2-0 σετ, αλλά ισοφαρίστηκε πολύ εύκολα. Στο κόντρα σετ είχε δύο ματς μπολ για να δώσει τη νίκη στην Ελλάδα με το εμφατικό 3-0, αλλά δεν τα κατάφερε και έχασε 3-2 (7-11, 10-12, 11-6, 11-6, 12-10).

Στο τέταρτο στη σειρά παιχνίδι ο Γκιώνης αντιμετώπισε τον Πίτσφορντ και ηττήθηκε με 3-1 (6-11, 13-11, 13-11, 13-11). Στο τελευταίο σετ ο Ελληνας πρωταθλητής προηγήθηκε με 10-6, αλλά δεν κατάφερε να πάρει έναν πόντο. Στο τελευταίο παιχνίδι ο Ντρίνκχολ κέρδισε πολύ δύσκολα 3-2 (11-9, 5-11, 9-11, 11-9, 11-5) Παπαγεωργίου κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.
Το παιχνίδι ήταν τόσο συναρπαστικό, όπου το παρακολούθησαν 2,3 εκατ. άνθρωποι!