Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-95: «Άλωσαν» το ΟΑΚΑ οι Ισραηλινοί

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 95-83 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, σε εξ αναβολής αγώνα για την 21η αγωνιστική της Euroleague, καθώς δεν κατάφερε ποτέ να επανέλθει μετά από ένα άσχημο δίλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “πράσινοι” είχαν άσχημη εικόνα στην άμυνα για ένα 20λεπτο και με σερί των Ισραηλινών 12-0, βρέθηκαν να χάνουν με 9 πόντους στην ανάπαυλα, παρά το τρομερό παιχνίδι του Λευτέρη Μαντζούκα, που είχε 11 πόντους και 3 ασίστ, πριν αποβληθεί με 5 φάουλ. Ο Παπαπέτρου είχε επίσης 17 πόντους στην επιστροφή του στη Euroleague, ενώ ο Νέντοβιτς με 19 πόντους προσπάθησε να “γυρίσει” το ματς, αλλά δύο μεγάλα τρίποντα του Ντερόν Γουίλιαμς “καθάρισαν” το παιχνίδι για την Μακάμπι.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-2, αλλά η Μακάμπι “απάντησε” αμέσως με ένα δικό της σεζόν 12-0 για να ανατρέψει την εικόνα του αγώνα. Παπαπέτρου και Παπαγιάννης αντέδρασαν όμως και με τη δική τους συμβολή, οι “πράσινοι” κατάφεραν να κάνουν νέα ανατροπή και να προηγηθούν με 24-17, “τρέχοντας” δικό τους σερί 16-3. Το σκορ στο 10′ ήταν όμως 26-23, μετά από ένα αδιανόητο buzzer beater του Ζιβ για τους Ισραηλινούς.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ξεκίνησε πολύ καλά και το δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 7-2, πήρε ξανά τη μεγαλύτερη υπέρ της διαφορά στο ματς (+7 με 35-28). Οι “πράσινοι” είδαν τον Λευτέρη Μαντζούκα να κάνει το καλύτερό του ματς στη Euroleague, πετυχαίνοντας 11 πόντους με 3/3 τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο και έδειξαν να ανταπεξέρχονται στο υψηλό σκορ της αναμέτρησης. Ένα απίθανο μπλακ άουτ όμως στο τελευταίο δίλεπτο, έφερε ένα 12-0 σερί της Μακάμπι για το 55-46 υπέρ της στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τις άμυνές τους και με επιμέρους σκορ 15-12 οι Ισραηλινοί αύξησαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά, αφού ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση, χάνοντας και τον Μαντζούκα με 5 φάουλ.

Οι “πράσινοι” βρέθηκαν έτσι να χάνουν ακόμη και με -14 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ένα ξέσπασμα του Νέντοβιτς έφερε το ματς στο -5 (79-74). Ο Γουίλιαμς έβαλε όμως ένα κρίσιμο τρίποντο αμέσως μετά και “πάγωσε” την αντεπίθεση του Τριφυλλιού. Ο ίδιος έβαλε μάλιστα με τον ίδιο τρόπο τις όποιες ελπίδες των γηπεδούχων, κάνοντας το 86-77, που έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς. Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε έτσι με 95-83 στο ΟΑΚΑ και έφθασε τις 18 ήττες στη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 13 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/6 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Καββαδάς 2, Παπαπέτρου 17 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 8 (1), Νέντοβιτς 21 (1/1 δίποντο, 5/12 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Έβανς 3 (1), Μαντζούκας 11 (3/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Σαντ Ρος 2 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Εβέν): Γουίλμπεκιν 9 (2/7 τρίποντα, 9 ασίστ), Έβανς 11 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Καλέιρο, Γουίλιαμς 17 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρέινολντς 16 (7/13 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Νάναλι 15 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζίζιτς 13 (6/9 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Ζιβ 9 (1).