Premier League: Η Άστον Βίλα επέστρεψε! “Πήρε” το ματς των 200 εκατομμυρίων

Η μεγαλύτερη “προίκα” στον πλανήτη στρώθηκε -φέτος- στα… πόδια της Άστον Βίλα. Οι “χωριάτες” νίκησαν με 2-0 την Ντέρμπι Κάουντι στο Γουέμπλεϊ και πήραν το τελευταίο εισιτήριο για την Premier League και τα 200 εκατ ευρώ που δίνει η άνοδος!

1136 ημέρες μετά τον υποβιβασμό της από την Premier League η Άστον Βίλα κατάφερε να επιστρέψει στα μεγάλα… σαλόνια και να δώσει απίστευτη χαρά στον πρίγκιπα Χάρι, που βρέθηκε στο Γουέμπλεϊ. Οι “χωριάτες” νίκησαν την Ντέρμπι Κάουντι με 2-1 και πήραν την άνοδο και τα… 200 εκατ. ευρώ που δίνει το “εισιτήριο” σαν οικονομική επιβράβευση – βοήθεια.

Να υπενθυμίσουμε πως ήδη έχουν κερδίσει απευθείας την άνοδό στην Premier League η Νόριτς (πρωταθλήτρια) και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (2η), ενώ από την πρώτη κατηγορία έχουν χαιρετήσει η Κάρντιφ, η Φούλαμ και η Χάντερσφιλντ.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν για… ύπνο, με το ΟΦΗ – Πλατανιάς (επαναληπτικός αγώνας μπαράζ της Superleague) να… φαντάζει χίλιες φορές καλύτερο. Η Ντέρμπι είχε τον έλεγχο του ματς, αλλά λίγο πριν… βγει το 45λεπτο, η Άστον Βίλα έφτασε στο 1-0. ο Ελμοχαμαντί έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Γκάζι πετάχτηκε στην καρδιά της περιοχής της Ντέρμπι και νίκησε τον Ρους με κοντινή κεφαλιά.

Οι “χωριάτες” κατάφεραν να… σηκώσουν στο πόδι τους οπαδούς τους -που βρέθηκαν στο Γουέμπλεϊ- και στο 59′, “κλειδώνοντας τη νίκη και την άνοδο. Ο Φρανκ Λάμπαρντ είδε τον τερματοφύλακα της ομάδας του, Ρους, να κάνει μια τραγική έξοδο και τον ΜακΓκιν να σπρώχνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Το ματς έγινε… αίμα κι άμμος στη συνέχεια, με την Ντέρμπι να πιέζει για το γκολ και να τα καταφέρνει στο 81′. Ο Γιόζεφζοουν έβγαλε την σέντρα, ο Μπογκλ έστρωσε στον Μάριοτ, που με κοντινό σουτ έβαλε φωτιά στην μάχη της ανόδου (2-1).

Τα επόμενα λεπτά είχαν τεράστιο σασπένς, με τα “κριάρια” να δίνουν μεγάλη μάχη για την ισοφάριση, αλλά να μην καταφέρνουν να στείλουν την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.