Τρίτη, 30 Απρ.

Μιλγουόκι Μπακς – Σικάγο Μπουλς 94-90: Νίκη στο ντέρμπι του NBA με «30άρα» του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για μία ακόμη φορά απολαυστικός και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε νίκη με 94-90 επί των πρωτοπόρων της Ανατολικής Περιφέρειας του NBA, Σικάγο Μπουλς.

Ο Greek Freak τελείωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο,, βάζοντας “στοπ” στον εκπληκτικό Ντεμάρ Ντε Ρόζαν, που είχε 35 πόντους, με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία λεπτά, με τον Μίντλετον (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ) να “γράφει” το τελικό σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε μία σειρά από κρίσιμα σουτ στο τέλος.

Double double έκανε ο Πόρτις (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ) ενώ ο Χόλιντεϊ ήρθε ξανά από τον πάγκο, καθώς επανέρχεται από τραυματισμό. Αποβλήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άλεν για ένα σκληρό φάουλ στον Καρούσο.