Τρίτη, 30 Απρ.

Ο αρχηγός Κρίσιτο έχασε πέναλτι στο φινάλε του ντέρμπι της Γένοβας και έβαλε τα κλάματα

Η Σαμπντόρια “λύγισε” εντός έδρας την Τζένοα (1-0), με τους “ροσομπλού” να χάνουν πέναλτι στις καθυστερήσεις και να παραμένουν στις θέσεις του υποβιβασμού. Μοιραίος, ο αρχηγός, Κρίσιτο.

Η Σαμπντόρια πήρε το «Derby della Lanterna» επικρατώντας 1-0 της Τζένοα. Το γκολ του Σαμπίρι της έδωσε… βαθιά βαθμολογική ανάσα και άφησε τους “ροσομπλού” στο -3 από την Κάλιαρι και την… σωτηρία.

Η Τζένοα έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει το βαθμό στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Ντομένικο Κρίσιτο να μην μπορεί να νικήσει τον Αουντέρο σε εκτέλεση πέναλτι στο 90+6′ για την ισοφάριση και έμειναν με μόλις μία νίκη στα 12 τελευταία παιχνίδια τους κόντρα στη μεγάλη τους αντίπαλο.

Μάλιστα, ο αρχηγός της Τζένοα γονάτισε και έκρυψε το πρόσωπο του, αμέσως μετά την αποτυχημένη του προσπάθεια από τα ένδεκα βήματα.