Bundesliga: Πεντάρα από την Στουτγκάρδη του εξαιρετικού Μαυροπάνου

Η Στουτγκάρδη του Δημήτρη Μαυροπάνου πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής στην πρεμιέρα της Bundesliga στη Γερμανία, αφού “διέλυσε” με 5-1 την Γκρόιτερ Φιρτ.

Ο Έλληνας αμυντικός ήταν εξαιρετικός στο ματς και μάλιστα γλίτωσε κι ένα σίγουρο γκολ για την ομάδα του, η οποία προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο με Έντο και Κλεμέντ, πριν δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ο Κεμπφ με δύο ακόμη τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Ενδιάμεσα σκόραρε και ο Γκαντιουί, με τον Σόσα να ο κορυφαίος του γηπέδου, με τρεις ασίστ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Χόφενχαϊμ πέρασε με “τεσσάρα” από το Άουγκσμπουργκ (4-0), σκοράροντας τρεις φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο και τις καθυστερήσεις, ενώ η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 1-0 της Μπόχουμ, με τον Βέργκχουστ να χάνει αρχικά πέναλτι, αλλά να… εξιλεώνεται στη συνέχεια, με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.