Τρίτη, 19 Μαρ.
15oC Αθήνα

Euroleague, Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 72-93: Με ρεκόρ και τρίποντη «εκτέλεση» η πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη

Intime.gr

Φτάσαμε 12η αγωνιστική στη Euroleague για να… χαρεί ο Ολυμπιακός μακριά από το ΣΕΦ. Η ομάδα του Μπαρτζώκα “έσπασε” την έδρα της Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας μέσα στην Ιταλία με 93-72. 12/16 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο είχαν οι ερυθρόλευκοι και 18 συνολικά, που αποτελεί ρεκόρ των Πειραιωτών. 60 πόντους σημείωσαν σε ένα ημίχρονο, στο δεύτερο ρεκόρ της βραδιάς. Προσωπικό ρεκόρ πόντων και από Λαρεντζάκη.

Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού στη φετινή Euroleague ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο. Η super εμφάνιση του στο πρώτο ημίχρονο προκάλεσε το τελικό 93-72.

Με το αποψινό «διπλό» της, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε σε 8-4 το ρεκόρ της, κοιτάζοντας πλέον αποφασιστικά την τετράδα της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και πιάνοντας τους Ιταλούς στην κατάταξη.

Πρώτος σκόρερ για τους “ερυθρόλευκους” ο Λαρεντζάκης με 18 π. (5/9 τρίποντα). Τον.. ακολούθησαν οι Ντόρσεϊ (14 π. με 4/6 τρίποντα) και Βεζένκοφ (12 π. Με 2/3 τρίποντα). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σιλντς με 26 πόντους (3/4 τρίποντα).

Το παιχνίδι…

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς είχε τρία τρίποντα, που του έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ (9-2). Η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε αστοχία, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν με τρίποντα (5/5 με τρία από τον Ντόρσεϊ) ανεβάζοντας τη διαφορά στο +14.

Παρά την προσπάθεια αντίδρασης της Αρμάνι Μιλάνο με τον Σιλντς, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι εντυπωσιακός, με τον Ντόρσεϊ (έφτασε τους 12 πόντους με 4/5 τρίποντα) να κάνει απίστευτα πράγματα από το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν ένα… ξέσπασμα στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους (30-25).

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε αποφασισμένη στην δεύτερη περίοδο για να ανατρέψει την κατάσταση. Η απίστευτη τάπα του Χάινς στον ΜακΚίσικ βοήθησε την ψυχολογία των γηπεδούχων. Ο πρώην παίκτης των Πειραιωτών έφερε λίγο μετά το ματς στα ίσα (33-33). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν έδειξαν πανικό και έφτιαξαν πάλι μια μικρή διαφορά, με 12-0 σερί με 6 σερί πόντους του Χασάν Μάρτιν (45-33).

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν απίστευτα πράγματα από το τρίποντο, με τον Λαρεντζάκη να ανεβάζει την ευστοχία τους στο 12 στα 16! Η Αρμάνι Μιλάνο δυσκολεύτηκε από την άμυνα των Πειραιωτών και τελικά δέχθηκε 60 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (60-45).

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε χωρίς… ιδέες στην επανάληψη, κυρίως επειδή η άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο έγινε πιο αποτελεσματική. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έμεινε άποντη για περισσότερα από 4 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο -10 (60-50) με μπροστάρη τον Σιλντς. Οι φιλοξενούμενοι όμως “συνδέθηκαν” και πάλι με το αντίπαλο καλάθι, οι Ιταλοί δεν είχαν άλλες επιθετικές λύσεις και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στο +15 (72-57).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε.. διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Ολυμπιακός κράτησε τη σοβαρότητα του. Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε πόντους κυρίως από τους Ροντρίγκεθ και Σιλντς, αλλά δεν μπόρεσε να κοντράρει τους φιλοξενούμενους, χάνοντας με 93-72.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 2 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 8 (2/8 τρίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι 3, Ρίτσι, Χολ 3 (1), Ντιλέινι 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές), Ντάνιελς 5 (1), Σιλντς 26 (6/13 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάινς 5 (2/2 δίποντα, 1/2 βολές, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντατόμε 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ντόρσεϊ 14 (0/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 18 (5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Φαλ 7 (1/2 δίποντα, 5/8 βολές), Σλούκας 7 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Μάρτιν 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 12 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Ζαν-Σαρλ 2 (5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 17/35 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 11/26 δίποντα, 18/33 τρίποντα, 17/20 βολές, 33 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη