Euroleague: Η Αναντολού Εφές πήρε με 84-79 το τουρκικό ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε

ΦΩΤΟ Intime

Η Αναντολού Εφές έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τουρκικό ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε για την 28η αγωνιστική της Euroleague, αλλά τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 84-79.

Η ομάδα του Αταμάν πήρε μεγάλη διαφορά στο σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και έφθασε να προηγείται με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι φιλοξενούμενοι του Τζόρτζεβις αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και έφθασαν το ματς ακόμη και στον πόντο.

Χρειάστηκαν έτσι κάποια μεγάλα σουτ του κορυφαίου της Αναντολού Εφές, Ροντρίγκ Μπομπουά, αλλά και του Λάρκιν, για να γλιτώσει η ομάδα τους την… αυτοκτονία και να πάρει νίκη 8άδας κόντρα στη συμπολίτισσά της. Με τη νίκη αυτή, η περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, έχει ρεκόρ 14-12 και εδραιώνεται στις θέσεις των play off, ενώ η Φενέρμπαχτσε “έπεσε” στο 12-13 και βλέπει την 8άδα να απομακρύνεται.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79

Τα στατιστικά των παικτών

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (1/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπομπουά 20 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 8 (2), Μόρμαν 4 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάις 6 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτσιτς 24 (4/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 7/7 βολές), Άντερσον 2, Ντάνστον 8 (4/5 δίποντα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν, Χάζερ 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Άκπιναρ, Μαχμούτογλου, Σταρκς, Ντε Κολό 13 (1), Πιερ 19 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Γκούντουριτς 11 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Φλόιντ 2, Μπούκερ 6 (6 ριμπάουντ), Πολονάρα 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)