Παρασκευή, 29 Μαρ.

Euroleague, Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο 75-76: «Λύγισε» από τους Ιταλούς, «φώναξε» για την διαιτησία

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με πάθος κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες στη Euroleague (76-75). Στο φινάλε κρίθηκε το παιχνίδι, με τη μια εύστοχη βολή του Χάινς. Παράπονα έχουν οι γηπεδούχοι από τη διαιτησία.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -10 και από μια “χλωμή” εικόνα που είχε στην τρίτη περίοδο και έφτασε να χάσει το ματς με την Αρμάνι στο ΟΑΚΑ, στον… πόντο (76-75).

Η βολή του Κάιλ Χάινς έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Μιλάνου και την… ανέβασε στο 16-6. Οι “πράσινοι” έχουν παράπονα από τη διαιτησία, αλλά τελικά γνώρισαν δεύτερη ήττα στο ΟΑΚΑ μέσα σε λίγες ημέρες (μετά από το ματς της Τρίτης με την Ζαλγκίρις) και έπεσαν στο 7-19.

Πρώτος σκόρερ για το “τριφύλλι” ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 19 πόντους αλλά και “χλωμή” εμφάνιση στην τρίτη περίοδο. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Παππαγιάννης (11 π. με 5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ) και Μέικον (9 π. Με 1/6 σουτ, 7/8 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη).

Για την Αρμάνι κορυφαίος και αυτός που σήμανε την επιστροφή της στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Ντιλέινι με 15 πόντους (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), με τους Χάινς (13π.) και Ρίτσι (10π.) να είναι οι έτεροι διψήφιοι. Εννιά πόντους και ισάριθμες ασίστ είχε ο Ροντρίγκεθ.

Το παιχνίδι…

Οι δυο ομάδες είχαν άστοχο ξεκίνημα, με τον Παπαγιάννη να παίρνει την ασίστ του Νέντοβιτς και να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα, σχεδόν μετά από δυο λεπτά αγώνα. Οι Ιταλοί συνέχισαν τα άστοχα σουτ, με το “τριφύλλι” να παίρνει πόντους από τους ψηλούς του. Το 7-0 μετά από σχεδόν τρία λεπτά αγώνα, ανάγκασε τον Μεσίνα να πάρει τάιμ άουτ. Οι πρώτοι πόντοι των φιλοξενούμενων ήρθαν από τον Χολ (7-4) ενώ στη συνέχεια ο Ντιλέινι πήρε προσπάθειες. Ο Νέντοβιτς πέτυχε 5 σερί πόντους, ακολούθησε και ένα +5 από τον Κασελάκη, αλλά οι “πράσινοι” έκαναν στο φινάλε του δεκαλέπτου λάθη κι έτσι η ομάδα του Μεσίνα μείωσε (18-14).

Ο Ντιλέινι βρήκε επιθετικό ρυθμό (σερί επτά πόντων) και η Αρμάνι μείωσε στους δυο πόντους (22-21) στην δεύτερη περίοδο. Ο Παναθηναϊκός όσες φορές είδε την.. απόσταση να μειώνεται, είχε ένα ξέσπασμα και άνοιγε και πάλι την “ψαλίδα” (ο Σαντ-Ρος έδωσε πέντε πόντους, ερχόμενος από τον πάγκο), αν και δεν πήγε καλά στα επιθετικά ριμπάουντ. Οι Ιταλοί, πάντως, έδειξαν πιο καλό πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο, έχοντας για… μπροστάρη τον Ντιλέινι και παίρνοντας πόντους και από τον Ρίτσι, που ήρθε από τον πάγκο (33-31). Ο Χάινς με μακρινό σουτ ισοφάρισε, ενώ ο Ρίτσι πέρασε την ομάδα του Μιλάνου μπροστά στο σκορ (33-35). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και το τρίποντο του Ροντρίγκεθ διαμόρφωσε το υπέρ τους σκορ (40-36).

Ο Παναθηναϊκός είχε νευρικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, με την Αρμάνι να παίρνει πόντους από τον Ντάνιελς. Το “τριφύλλι” βρήκε τρόπο να τροφοδοτήσει τον Παπαγιάννη και πήρε έξι πόντους, αλλά η ομάδα από το Μιλάνο κράτησε την πρωτοπορία στο σκορ (52-47). Το “¨τριφύλλι” έκανε λάθος επιλογές στην επίθεση, ο Νέντοβιτς δεν “τράβηξε” αφού η άμυνα της Αρμάνι τον “κλείδωσε” , η ομάδα του Μεσίνα δεν.. λάθεψε και αύξησε τη διαφορά (49-60). Το ματς δεν άλλαξε εικόνα μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, με τον Ντιλέινι να διαμορφώνει το 63-51 της τρίτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα, στην τελευταία περίοδο, γεγονός που τον βοήθησε να μειώσει τη διαφορά (55-63), με τον Καββαδά να αντικαθιστά επάξια τον Παπαγιάννη, που έμεινε στον πάγκο. Η Αρμάνι βρήκε και πάλι τον τρόπο να σκοράρει, αλλά οι “πράσινοι” ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους (73-66).

Ο Παππαγιάννης επέστρεψε στο φινάλε του ματς και ο Μέικον μείωσε σε 73-68. Ο Σαντ-Ρος έκλεψε στη συνέχεια και ο κόσμος στήριξε την προσπάθεια των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη. Ο Μέλι όμως έκλεψε -με τη σειρά του- την επιστροφή του Νέντοβιτς και ο Χάινς κάρφωσε για το 75-68. Ο Νέντοβιτς έβαλε… τριποντάρα για το 75-71, στα 47,4 για τη λήξη. Η Αρμάνι δεν μπόρεσε να σκοράρει, ο Μέικον μείωσε με δυο βολές και ο Νέντοβιτς έκλεψε και έφερε το ματς στα ίσα (75-75). Χάνοντας όμως στη συνέχεια το επιθετικό ριμπάουντ, το “τριφύλλι” έκανε φάουλ στον Χάινς στα 2 δεύτερα από τη λήξη. Ο Αμερικανός πέτυχε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη επίτηδες κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (στη δεύτερη, ο Κασελάκης φώναξε για φάουλ του Ρίτσι).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 9 (1/6 σουτ, 7/8 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Παπαγιάννης 11 (5/7 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης (0/2 τρίποντα), Καββαδάς 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 11 (2), Νέντοβιτς 19 (4/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Έβανς 2, Σαντ Ρος 9.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκραντ 3 (1), Ροντρίγκεθ 9 (1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 10 (2), Χολ 8 (0/3 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιλέινι 15 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 2 (1/5 δίποντα), Ντάνιελς 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Χάινς 13 (5/8 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μπέντιλ.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 18/31 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 21/25 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Αρμάνι Μιλάνο: 22/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη.