Δευτέρα, 29 Απρ.

Ισόπαλος ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Σαβιόλα

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ NEWSPORTS.

Ο Μίτσελ έκανε πολλές δοκιμές στο τελευταίο φιλικό του Ολυμπιακού στην Γερμανία και οι “ερυθρόλευκοι” δεν έδειξαν σπουδαία πράγματα. Ο Ολαϊτάν σκάραρε 2 φορές σε τελικό 2-2 κόντρα στην Σαντχάουζεν ενώ ο Σαβιόλα έκανε το ντεμπούτο του.

Με μία ενδεκάδα που δύσκολα θα ξαναχρησιμοποιήσει ο Μίτσελ, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο ματς κόντρα στην Σαντχάουζεν, ομάδα της Β’ Γερμανίας.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και δεν μπορούσε να απειλήσει. Τελικά, στο 26′ ο Μασάντο σημάδεψε με απευθείας εκτέλεση φάουλ το δοκάρι και ο Ολαϊτάν με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Οι Γερμανοί είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μέγιερι. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το ντεμπούτο του ο Ρομπέρτο ο οποίος αναγκάστηκε στο 55′ να μαζέψει τη μπάλα από τα δίχτυα του αφού πρώτα απέκρουσε το σουτ του Λάις, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επιστροφή ο Μπλουμ έκανε το 1-1.

6 λεπτά αργότερα η συνεργασία Φετφατζίδη, Τσόρι έφερε μόνο του τον Ολαϊτάν ο οποίος σκόραρε για τρίτη φορά στα φιλικά με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Στο 61′ ο Σαβιόλα έκανε το ντεμπούτο του στο ματς, ενώ στο 76′ η εκπληκτική προσπάθεια του Βάις κατέληξε στον Μανιάτη ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Από το 77′ οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες αφού ο Τσόρι ένιωσε ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε ενώ ο Μίτσελ είχε κάνει όλες τις αλλαγές του.

Στο 85′ από ένα λάθος του Χολέμπας ο Κνολ πήρε τη μπάλα και νίκησε τον Ρομπέρτο διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ολυμπιακός: Μέγιερι (46’ Ρομπέρτο), Μανωλάς, Σιόβας (46’ Μεντζανί), Λυκογιάννης (62’ Χολέμπας), Παπάζογλου (62’ Σαλίνο), Μασάντο (46’ Σάμαρης, 62’ Μανιάτης), Ντε Βινσέντι (46’ Φέισα), Φετφατζίδης (62’ Βάις), Ολαϊτάν (62’ Κάμπελ), Διαμαντάκος (62’ Σαβιόλα), Μήτρογλου (46’ Τσόρι).