Πρόκριση.. τίτλου στο ΟΑΚΑ – Ο Παναθηναϊκός “τελείωσε” τον Ολυμπιακό

Την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου πήρε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Ολυμπιακού με 67-59, βάζοντας έτσι τέλος στο σερί 23 νικών των “ερυθρόλευκων”. Τα ριμπάουντ καθοριστικός παράγοντας για την έκβαση του ντέρμπι – Στις 9 Φεβρουαρίου ο τελικός κόντρα στον Άρη

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους… καλύτερους οιωνούς, αφού λίγο πριν το τζάμπολ έσκασε μια κροτίδα δίπλα από τον πάγκο του Ολυμπιακού, με τον διαιτητή Σχοινά να στέλνει τους “ερυθρόλευκους” στα αποδυτήρια.

Ο ημιτελικός ξεκίνησε έτσι είκοσι λεπτά μετά την προκαθορισμένη ώρα, με τον Παναθηναϊκό να παίζει καλή άμυνα, να υπερέχει κάτω από τα δυο καλάθια και τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος από τα 6,75μ. Η είσοδος του Παππά και οι διαδοχικοί του πόντοι έδωσαν… ενέργεια το τριφύλλι”, που έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 20-16

Οι δυο ομάδες μπήκαν νωχελικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι πιο εύστοχοι από το τρίποντο. Οι Πειραιώτες απέκτησαν… βραχεία κεφαλή από τους γηπεδούχους, αλλά ο Κάρι ήταν εκεί για να “τραβήξει” τους πράσινους στο σκοράρισμα. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε πάθος στο παρκέ, αλλά δυο διαδοχικά καλάθια των “ερυθρόλευκων” διαμόρφωσαν το 35-34 του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ νευρική για τους δυο αντιπάλους, που ήταν απελπιστικά άστοχοι (έκαναν και πολλά λάθη), με τον Παναθηναϊκό να κάνει τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι και τον Ολυμπιακό έξι! Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ένα μικρό σερί στο τέλος και κατάφεραν να “ψαλιδίσουν” την διαφορά στον ένα πόντο (45-44).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε μεγάλο σασπένς, αφού έξι λεπτά πριν τη λήξη είχαμε ισοπαλία (50-50). Ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από Μπράμο και Μασιούλις, συνέχισε να υπερέχει στα ριμπάουντ και πήρε τελικά την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της 9ης Φεβρουαρίου. Άξιο αναφοράς, πως 26” πριν τη λήξη του ματς έπεσε φωτοβολίδα στον παρκέ του ΟΑΚΑ, κατά την διάρκεια τάιμ-άουτ, με τον Διαμαντίδη να ζητά από τον κόσμο να ηρεμήσει.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 45-44, 67-59

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 11, Μπράμος 12 (7 ριμπάουντ), Κάρι 9 (1), Μπατίστ 5, Φώτσης 2 (7 ριμπάουντ), Αποστολίδης, Λάσμε 9 (10 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 10 (5 ασίστ), Γκιστ 3, Παππάς 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Λο 5 (1), Ντάνστον 8, Σπανούλης 8 (1), Περπέρογλου 8 (2), Μάντζαρης 6 (2), Σλούκας 13 (3), Κατσίβελης, Σίμονς 3, Λοτζέσκι, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 5