Γκλάντμπαχ – Ντόρτμουντ 1-0: Χωρίς Χάαλαντ δεν είχε ελπίδα

Η Γκλάντμπαχ βρισκόταν στη ζώνη του υποβιβασμού και η Ντόρτμουντ στο… κυνήγι της Μπάγερν. Χωρίς τον Έρλινγξ Χάαλαντ στη σύνθεση τους και παίζοντας ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, οι “κιτρινόμαυροι” δεν είχαν ελπίδα στο «Μπορούσια Παρκ» (1-0).

Η ξαφνική απουσία του τραυματία Χάαλαντ (μυϊκό πρόβλημα λίγο πριν τη “σέντρα”) και η αποβολή του Μαχμούντ Νταχούντ στο 40΄, τρία λεπτά μετά το γκολ του Ντένις Ζακάρια, ήταν τα στοιχεία που συνέθεσαν την ήττα της Ντόρτμουντ στην έδρα της Γκλάντμπαχ (1-0).

Το τέρμα του Ελβετού μέσου έδωσε στους γηπεδούχους τη δεύτερη τους νίκη στη φετινή Bundesliga, τους ανέβασε στους 7 βαθμούς και τους… έδιωξε από τις τελευταίες θέσεις.

Όσον αφορά την Ντόρτμουντ (12 βαθμούς), έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτεί την ήττα της Βόλφσμπουργκ από την Χοφενχάιμ και να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο, Μπάγερν (16 βαθμούς), με την τελευταία να είναι η μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής, καθώς απέκτησε… αέρα τριών βαθμών από τους διώκτες της και τεσσάρων από την Μπορούσια.