Πέμπτη, 18 Απρ.

Λαύριο – Ολυμπιακός 75-103: Νίκη με «κατοστάρα» στο εξ αναβολής παιχνίδι της Basket League

ΦΩΤΟ intime

Με φόρα από τη νέα νίκη επί του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός επικράτησε και στην έδρα του Λαυρίου, με 103-75 στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 49-27, έφθασε σε μία άνετη νίκη επί του Λαυρίου, με πρωταγωνιστή για μία ακόμη φορά, τον Σάσα Βεζένκοφ.

Με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε λιγότερο από 20 λεπτά αγώνα, ο Βεζένκοφ οδήγησε την ομάδα του σε ένα ακόμη ματς, έχοντας δίπλα του πέντε παίκτες (Πίτερς, Σλούκας, Κάνααν, Παπανικολάου και Μπλακ) “διψήφιους” στο ματς. Ο Φλαγκ με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός συνέχισε έτσι το αήττητο σερί του στην Basket League, όπου έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρώτη θέση και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας για τα play off.

Τα δεκάλεπτα: 18-29, 48-54, 63-79, 75-103

Τα στατιστικά των παικτών

Λαύριο (Λιμνιάτης): Γκρέι 9 (3/5 τρίποντα), Φλαγκ 19 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάνγκεβιν 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Ρεμί 2, Καρακώστας, Απόστολος Νικολαΐδης 1, Ίντι 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ζάρας 14 (4/4 τρίποντα), Σπρίντζιος 3 (1), Γερομιχαλός 10 (1), Φιλοξενίδης

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (6 ασίστ), Κάναν 12 (4/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 18 (8/9 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλακ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1), Πάπας 3 (1), Σλούκας 12 (4/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπόλομποϊ 8 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές)