Τρίτη, 28 Μαΐ

Μακάμπι – Παναθηναϊκός 85-74: Πάλεψε αλλά δεν απέφυγε την τέταρτη ήττα

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Ισραήλ, μιας και δεν μπόρεσε ποτέ να περιορίσει την επίθεση της ομάδας του Κάτας. Οι Ισραηλινοί επικράτησαν των πράσινων με 85-74 και τους υποχρέωσαν στην τέταρτη ήττα τους σε πέντε παιχνίδια στη φετινή Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο Τελ Αβίβ, παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο όταν σταμάτησε να βρίσκει σκορ στην επίθεση, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις μέσα από την άμυνα του, η οποία πήρε και πάλι πολύ κακό βαθμό.

Η Μακάμπι επέβαλε τον ρυθμό της, έτρεψε στο γήπεδο και σκόραρε όπως ήθελε απέναντι στην πράσινη άμυνα, η οποία δεν είχε απαντήσεις.

Όσο ο Παναθηναϊκός έβρισε σκορ στην επίθεση, ήταν μέσα στη διεκδίκηση του αγώνα (20-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και 47-42 στο ημίχρονο).  Όταν τα σουτ άρχισαν να μην μπαίνουν, η Μακάμπι κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, να προηγηθεί με διψήφια διαφορά και να φτάσει χωρίς να απειληθεί στη νίκη.

Λορέντζο Μπράουν και Μπόλντγουιν έκαναν ό,τι ήθελαν στην πράσινη άμυνα, την ώρα που η Μακάμπι βρήκε πολύτιμες λύσεις κάτω από το καλάθι με τον Νίμπο (13π.,7ριμπ.).

Από τον Παναθηναϊκό, ξεχώρισε ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 17 πόντους και ο Πονίτκα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Μάριους Γκριγκόνις και πάλι δεν έκανε τη διαφορά, με τους πράσινους να έχουν έναν μόνο ακόμα διψήφιο, τον Παπαγιάννη με 11 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 4 (1/4 δίποντα), Μπράουν 22 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλντγουιν 14 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Χόλινς 5 (1), Πόιθρες 8 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Νίμπο 13 (5/10 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Γουόλτερς 4 (5 ασίστ, 2 λάθη), Λι 6 (2/7 τρίποντα), Παπαγιάννης 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς 17 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 12 (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 4 (1/1 δίποντο, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 28/48 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 8/8 βολές, 37 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/28 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 11/20 βολές, 31 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 16 λάθη, 2 μπλοκ.