Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 90-84: Ήττα με ανατροπή στο τέλος για τους Πειραιώτες

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 90-84 εκτός έδρας από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 9η αγωνιστική της Euroleague, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα για φέτος μακριά από το ΣΕΦ.

Παρότι βρέθηκε να προηγείται και με +11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός “κόλλησε” σε άμυνα και επίθεση στην τελευταία περίοδο και επέτρεψε στη Μακάμπι Τελ Αβίβ να πάρει τη νίκη με ανατροπή. Βεζένκοφ και Παπανικολάου “οδήγησαν” αρχικά τους Πειραιώτες, αλλά στο φινάλε ο Λαρεντζάκης “πάλευε” μόνος του για την ομάδα του Μπαρτζώκα. Οι Ισραηλινοί πανηγύρισαν έτσι τη νίκη με κορυφαίους τους Μπάλντγουιν και Μπράουν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς, με τον Γουόκαπ να είναι εξαιρετικός στην άμυνα και τον Παπανικολάου να οδηγεί την ομάδα στην επίθεση με 7 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε όμως λύσεις από το τρίποντο, με τον Μπάλντγουιν να ξεκινάει με 3/4 έξω από τη γραμμή. Το 15-8 υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα έγινε έτσι 22-20 υπέρ των Ισραηλινών στο 10λεπτο.

Ο “καταιγισμός” των τριπόντων της Μακάμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Κάτας έφθασε τα 7/10 και έκλεισε το ημίχρονο με σχεδόν 55%. Κι ο Ολυμπιακός όμως από την πλευρά του, βρήκε λύσεις από όλους τους παίκτες, με τον Βεζένκοφ να φθάνει τους 10 πόντους, για το 45-43 υπέρ του στο 20′.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός “έσφιξε” και πάλι την άμυνά του και με “αιχμή του δόρατος” τον Βεζένκοφ στην επίθεση, βρέθηκε ακόμη και στο +11 από τη Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν όμως στο φινάλε της περιόδου και με buzzer beater του Κόλσον μείωσαν σε 69-63 στο 30′.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να μη βρίσκει λύσεις στην επίθεση και τη Μακάμπι να σκοράρει και από δεύτερες επιθέσεις, για να ανατρέψει το σκορ πριν το 35′. Οι Πειραιώτες είδαν στη συνέχεια τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να κάνει… μυθικά πράγματα με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια, αλλά δεν βρήκε βοήθεια από κανέναν συμπαίκτη του και “λύγισε” στο τέλος. Η ομάδα του Κάτας πανηγύρισε τη νίκη με 90-84 και έφθασε τις 5 νίκες στη σεζόν, με τον Ολυμπιακό να “πέφτει” στο 6-3 στην κατάταξη της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

Τα στατιστικά των παικτών

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν 13 (2), Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 2 (0/5 σουτ), Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νίμπο 5 (5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 3 (1)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (2/2 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάναν 4, Λαρεντζάκης 21 (3/3 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παπανικολάου 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2