Τρίτη, 16 Απρ.
25oC Αθήνα

Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 84-68: Νέα κακή εμφάνιση και ήττα για την ομάδα του Ράντονιτς

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το αρνητικό του σερί στη Euroleague και με νέα κακή εμφάνιση στη 17η αγωνιστική ηττήθηκε με 84-68 από την Μπάγερν Μονάχου.

Μετά τη “βαριά” ήττα από τον Ολυμπιακό, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος των προσδοκιών και στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου, όντας τραγικός στην επίθεση σε όλο το ματς. Με “κατάρρευση” και στην άμυνα έτσι στο τελευταίο τέταρτο, γνώρισε την 11 ήττα του σε 17 αγώνες στη Euroleague. Το ίδιος ρεκόρ 6-11 έχουν πλέον και οι “Βαυαροί”.

Ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι όμως αρκετά άστοχες. Η Μπάγερν έδειξε διάθεση να “χτυπήσει” τον Παναθηναϊκό με τον Ρούμπιτ στο post και κατάφερε τελικά να του δημιουργήσει προβλήματα. Με τους “πράσινους” να ξεκινούν με 0/6 τρίποντα, οι “Βαυαροί” πάτησαν κάποια στιγμή το γκάζι και βρίσκοντας σουτ από μακριά, έφθασαν στο 21-11 στο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ο Μπέικον ήταν άστοχος και πέτυχε μόλις ένα καλάθι στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να βρίσκουν σκορ κυρίως από τον Γουόλτερς και τους ψηλούς, Γκουντάιτις και Παπαγιάννη, αλλά από επιθετικά ριμπάουντ. Ένα κάκιστο φίνις όμως στο 20λεπτο, έφερε την Μπάγερν Μονάχου με την υψηλότερη διαφορά στα αποδυτήρια, 43-28.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε και πάλι κακό τον Μπέικον, αλλά βρήκε σουτ από μακριά με πρωταγωνιστή τον Γουίλιαμς και προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά παρότι “έτρεξε” κάποια καλά σερί, η άμυνά του έδωσε εύκολους πόντους στην Μπάγερν Μονάχου. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν έτσι σημαντικό προβάδισμα, με το 61-44 στο 30′.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε τελικά την… εμφάνισή του και ο Μπέικον, πετυχαίνοντας συνεχόμενα καλάθια για τον Παναθηναϊκό, αλλά το ίδιο έκανε στην άλλη πλευρά και ο Ρούμπιτ, ο οποίος έφθασε τους 23 πόντους, ως ο κορυφαίος του αγώνα. Η Μπάγερν Μονάχου δεν “απειλήθηκε” έτσι ποτέ και πήρε τη νίκη με 84-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68

Τα στατιστικά των παικτών

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 8 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουόλντεν 2, Γουίνστον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκιφάι 4 (5 ριμπάουντ), Χάντερ 10 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπόνγκα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 4 (1/5 σουτ), Χάρις 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Ρούμπιτ 23 (9/13 δίποντα, 5/6 βολές), Γκιλέσπι 10 (5/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 5 (2/9 σουτ), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ., Μπέικον 18 (2/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 4 (2/9 σουτ), Γκριγκόνις 3 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 8 (2/2 δίποντα, 4/8 βολές, 5 ριμπάουντ).