Δευτέρα, 17 Ιουν.
27oC Αθήνα

Ρεάλ Μαδρίτης – Ολυμπιακός 87-76: Ήττα παρά την αντίδραση στο φινάλε για τους Πειραιώτες στο Final Four της Euroleague

Ο Ολυμπιακός “πάλεψε” μέχρι τέλους κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four της Euroleague, αλλά παρά την αντεπίθεση στο φινάλε, ηττήθηκε με 87-76 και έμεινε εκτός τελικού.

Το τραγικό πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού (28-10), επέτρεψε στη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και να αντέξει στην αντίδραση των Πειραιωτών στο δεύτερο ημίχρονο, για να φθάσει στη νίκη και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Final Four της Euroleague.

Ο Πίτερς με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ “πάλεψε” για να μειώσει τη διαφορά και μαζί με τους ΜακΚίσικ και Γκος έφεραν τον Ολυμπιακό ακόμη και στο -8, αλλά έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να κάνουν πραγματικά ντέρμπι το ματς και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το “εισιτήριο” για το ματς τροπαίου με τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός και η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, με συνεχόμενα τρίποντα να οδηγούν στο 8-6 στο πρώτο λεπτό του αγώνα, αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στη “Βασίλισσα”. Ο Ολυμπιακός “πάγωσε” στην επίθεση και η Ρεάλ Μαδρίτης παρέμεινε “καυτή” με πρωταγωνιστή τον Μάριο Χεζόνια, για να αρχίσει να ξεφεύγει στο σκορ. Οι Περιαώτες δεν βρήκαν λύσεις ούτε επιθετικά ούτε αμυντικά μετά το πρώτο μισό του δεκαλέπτου, για να ολοκληρωθεί αυτό με σκορ 28-10 υπέρ των Μαδριλένων.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ακολούθως, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να φθάνει τα 9/12 τρίποντα, βρίσκοντας σκορ και από τον Πουαριέ μέσα στη ρακέτα, για να “κυριαρχήσει” απόλυτα στο ματς. Ο Ολυμπιακός κατάφερε πάντως να αντιδράσει επιθετικά, με τον ΜακΚίσικ να βγάζει ενέργεια και με δικούς του πόντους να οδηγεί σε ένα επί μέρους 29-28 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το 56-37 στο ημίχρονο.

Μετά το ημίχρονο πάντως, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε διαφορετικός και με τον Πίτερς να είναι ασταμάτητος και την άμυνα να είναι εμφανώς βελτιωμένη. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε με 6-0 το τρίτο δεκάλεπτο και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό για να μειώσει τη διαφορά στους 10 πόντους, πριν το 71-58 στο 30′.

Η προσπάθεια του Ολυμπιακού να ξαναμπεί στο παιχνίδι είχε πάντως αποτέλεσμα, αφού βρέθηκε και σε μονοψήφια διαφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες μείωσαν δύο φορές και στους 8 πόντους, έχοντας πολλές χαμένες ευκαιρίες για να “πιέσουν” ακόμη περισσότερο τους Μαδριλένους. Κάποια άστοχα σουτ όμως και 2-3 κρίσιμα λάθη, επέτρεψαν στη Ρεάλ Μαδρίτης να “ανασάνει” και να κλείσει το ματς με το τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 53-37, 71-58, 87-76

Τα στατιστικά των παικτών

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Κοζέρ 4, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χεζόνια 12 (3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Ταβάρες 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Εντιαγέ, Μούσα 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπαουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ, Κάναν 7 (2/5 τρίποντα), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/5 σουτ), Πίτερς 23 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπαουντ), Πετρούσεβ 5 (1), Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπαουντ, 3 κλεψίματα)