Ρόμα – Κρεμονέζε 1-2: Αναπάντεχος αποκλεισμός για την ομάδα του Μουρίνιο από το Κύπελλο Ιταλίας

Η Ρόμα έπεσε θύμα έκπληξης στο Κύπελλο Ιταλίας, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Κρεμονέζε στο Ολίμπικο και έμεινε εκτός ημιτελικών.

Η απίθανη Κρεμονέζε πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, μετά τη νίκη της επί της Ρόμα με 2-1 στο Ολίμπικο.

Στο 26ο ο Κουμπούλα έχασε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και έδωσε την ευκαιρία στον Ντέσερς να βγει τετ α τετ με τον Ρούι Πατρίσιο. Ο Πορτογάλος τον ανέτρεψε και παραχώρησε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο επιθετικός της Κρεμονέζε για το 1-0 στο 28’.

Στο 49′ ο Τσελίκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2, με το σύνολο του Ζοζέ Μουρίνιο να πιέζει για την ανατροπή στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-2 με τον Μπελότι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα ημιτελικά, η Κρεμονέζε θα αντιμετωπίσει τη Φιορεντίνα.