Τρίτη, 30 Απρ.

Έσπασε την “κατάρα” ο Αστέρας με “μαγεία” Φρανκού

Ο Ερνάντες Φρανκού πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ στην πιο παραγωγική μέρα του Αστέρα Τρίπολης και οδήγησε την ομάδα του στην πρώτη της εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Εργοτέλη.
Το LIVE του αγώνα

Οι Αρκάδες μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να πετύχουν την πρώτη τους εντός έδρα νίκη και η προσπάθεια αυτή έφερε αποτελέσματα μόλις στο 16ο λεπτό. Μετά από σουτ του Καρέρα και επέμβαση του Δασκαλάκη ο Ουντότζι με δυνατό βολέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Κρητικών.

Στη συνέχεια ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στη σημαντικότερη ευκαιρία του ο Ντεγκρά έδιωξε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Πουλίδο στο 29΄. Στην επανάληψη ο Αστέρας καθάρισε το ματς χάρη σε δύο “μαγικές” εμπνεύσεις” του Ερνάντες Φρανκού. Ο Αργεντινός κρέμασε με υπέροχο πλασέ τον Δασκαλάκη στο 56ο λεπτό και στο 72ο με παρόμοια κίνηση αλλά από πολύ πιο κοντινή απόσταση έγραψε για δεύτερη φορά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Με αυτό το τρίποντο ο Αστέρας πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα φτάνοντας στους 19 βαθμούς , έναν πίσω από τον Εργοτέλη.