Παρασκευή, 29 Μαρ.

1000άρης με γκολ, ρεκόρ και νίκη ο Ρονάλντο – Το VAR σταμάτησε Ζλάταν και Μίλαν

Με τον Ρονάλντο να γιορτάζει τα 1000 ματς στην καριέρα του σκοράροντας για 11ο σερί ματς, η Γιουβέντους νίκησε με 2-1 τη ΣΠΑΛ και αποσπάστηκε 4 και 6 βαθμούς από Λάτσιο και Ίντερ αντίστοιχα που έχουν όμως ένα ματς λιγότερο. Η Μίλαν “κόλλησε” στην ισοπαλία με την Φιορεντίνα στο “Σαν Σίρο” με το VAR να ακυρώνει λανθασμένα γκολ του Ζλάταν και έχασε την ευκαιρία να μείνει μόνη στην 5η θέση.

Η  Γιουβέντους άνοιξε το σκορ στο 39′, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ να βάζει το όνομά του στο βιβλίο με τα ρεκόρ του ιταλικού ποδοσφαίρου, καθώς σκόραρε για 11ο σερί αγώνα στο πρωτάθλημα, επίδοση που στο παρελθόν έχουν σημειώσει μόνο οι Γκαπριέλ Μπατιστούτα (1994, Φιορεντίνα) και Φάμπιο Κουαλιαρέλα (2018-2019, Σαμπντόρια).

Ο Ρονάλντο έγινε, επίσης, ο πρώτος παίκτης που πέτυχε γκολ σε 11 συνεχόμενα ματς σε 3 διαφορετικές διοργανώσεις, την Serie A, την LaLiga και το Champions League. Στο 61′ ο Ράμσεϊ έκανε το 0-2 για τη Γιουβέντους, ωστόσο το πέναλτι του Πετάνια στο 69′ έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά δεν στάθηκε ικανό για να αλλάξει κάτι περισσότερο στην ουσία του παιχνιδιού.

Η Μίλαν δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα της επέτρεπε να  μπει πιο γερά στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου καθώς, αν και αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω για πάνω από 30 λεπτά, έμεινε στο 1-1 με την Φιορεντίνα στο “Σαν Σίρο”.

Το VAR ακύρωσε λανθασμένα γκολ του Ιμπραΐμοβιτς στο 24′, για χέρι, αλλά τελικά οι “ροσονέρι” πήραν το προβάδισμα με γκολ του Ρέμπιτς στο 52′. Η αποβολή του Ενρίκε Ντάλμπερτ στο 62ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα έδειξε να γέρνει την πλαάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, αλλά ένα δικό τους παιδί, ο Πάτρικ Κουτρόνε, ήταν που κέρδισε το πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε οΠούλγκαρ στο 86′ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1, που πανηγυρίστηκε δεόντως, και δικαιολογημένα, από τους “βιόλα”.