14oC Αθήνα

Euroleague: Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με 83-77 την Αναντολού Εφές και άλλαξε τα δεδομένα και για τον Ολυμπιακό

ΦΩΤΟ Intime

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε πολύ σημαντικό διπλό με 83-77 στην έδρα της Αναντολού Εφές και άλλαξε τα δεδομένα και για τον Ολυμπιακό στην κατάταξη της Euroleague.

Η ιταλική ομάδα έκανε μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι έχανε με 15 πόντους διαφορά στο 20′, πήρε τελικά άνετα τη νίκη στο τέλος, μετά από ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο.

Πέντε παίκτες του Έτορε Μεσίνα είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, την ώρα που για τους Τούρκους, ο Μίσιτς “πάλευε” ξανά μόνος του, με 27 πόντους και 5 ασίστ. Η Αρμάνι Μιλάνο βρέθηκε έτσι “αγκαλιά” με την τρίτη θέση στη Euroleague, καθώς χρειάζεται μόλις μία νίκη για να την εξασφαλίσει και τυπικά ή να μην κερδίσει ο Ολυμπιακός και τα δύο τελευταία του ματς.

Οι Πειραιώτες από την πλευρά του, μπορεί να απομακρύνθηκαν από την ομάδα του Ντίνου Μήτογλου, αλλά το ίδιο συνέβη και για τους ίδιους σε σχέση με την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να αποκτά πια το πλεονέκτημα έδρας, με μία νίκη στα δύο επόμενα δικά της παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 51-36, 61-62, 77-83.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 10 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Μπομπουά 4 (1/5 σουτ), Μπράιαντ 4, Γκαζί, Μόερμαν 16 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Πλάις 4 (1), Μίτσιτς 27 (6/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), Άντερσον 5, Ντάνστον 9 (1), Σιμόν.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 10 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 12 (3/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Ταρζούσκι 4, Ρίτσι 3 (1), Χολ 13 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή), Ντιλέινι 3 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Σιλντς 12 (5 ασίστ), Χάινς 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1), Ντατόμε 14 (4/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).