Euroleague: Μεγάλο διπλό της Μονακό επί της Ζενίτ – Με ανατροπή η Φενέρ τη Ζαλγκίρις

ΦΩΤΟ Intime

Ασταμάτητη συνεχίζει να είναι εκτός έδρας η Μονακό του Μάικ Τζέιμς που έφυγε με τη νίκη από την Αγ. Πετρούπολη επικρατώντας της Ζενίτ 86-77 και παρέμεινε εντός οκτάδας της Euroleague μετά την 22η αγωνιστική. Αγχωτική νίκη για τη Φενέρμπαχτσε με 73-67 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας.

To πέμπτο εφετινό «διπλό» της και τρίτο διαδοχικό, πανηγύρισε η Μονακό, η οποία πέρασε και από την Αγία Πετρούπολη και «στρογγυλοκάθισε» στην όγδοη θέση της κατάταξης στη Euroleague με ρεκόρ 10-11. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 86-77 της Ζενίτ, για την 22η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, επιβεβαιώνοντας ότι διανύουν περίοδο μεγάλης φόρμας. Στον αντίποδα, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 12-7 και να θέτει σε κίνδυνο την παραμονή της στην τετράδα.

Η παραγωγικότητα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε εύκολη τη ζωή της Μονακό, η οποία δεν έχασε το προβάδισμα στην επανάληψη, κόβοντας πρώτη το… νήμα του τερματισμού.

Πρωταγωνιστές του «διπλού» οι… 20άρηδες Μάικ Τζέιμς (21π.) και Ντουέιν Μπέικον (20π.), ενώ 16 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας.

Από τη Ζενίτ των 12 λαθών και των μόλις 7 εύστοχων τριπόντων σε 24 προσπάθειες ξεχώρισε Τζόρνταν Μίκι με 18 πόντους, ενώ ντεμπούτο στη Euroleague πραγματοποίησε ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Τάισον Κάρτερ (2π., 2ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86

Νίκη με ανατροπή πέτυχε η Φενέρμπαχτσε επί της Ζαλγκίρις Κάουνας στην Πόλη. Η τουρκική ομάδα για 37 λεπτά βρισκόταν πίσω στο σκορ κόντρα στην ουραγό της διοργάνωσης, έχοντας βρεθεί ακόμα και στο -17 (26-43), αλλά τότε μίλησε η ψυχραιμία και η κλάση του Μάρκο Γκούντουριτς και το ματς γύρισε… τούμπα με τους Τούρκους να επικρατούν 73-67 και να παραμένουν κοντά στην οκτάδα.

Ο Σέρβος άσος σημείωσε 19 πόντους, με 3/6 τρίποντα και 5 ασίστ, με τον Σέιμους Χαζέρ να είναι επίσης κομβικός στην προσπάθεια της Φενέρμπαχτσε να επιστρέψει στο ματς στο τελευταίο 15λεπτο με 13 πόντους και 3/7 τρίποντα. Στους 10 ο Ακίλε Πολονάρα, με τον Ιταλό φόργουορντ να είναι αυτός που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που ανέβασαν το ρεκόρ στους στο 9-10.

Για την Ζαλγκίρις, που έπεσε στο 3-15 και εξακολουθεί να βρίσκεται στον «πάτο» της βαθμολογίας, ήταν ο Ενγκάρας Ουλάνοβας, που ολοκλήρωσε το ματς με 16 πόντους, κόντρα στην πρώην του ομάδας. Στους 15 ο «καυτός» Καρόλις Λουκοσιόνας, που είχε 5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67