Παρασκευή, 29 Μαρ.

Euroleague, Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 80-94: Οι Πειραιώτες «σφράγισαν» το πλεονέκτημα έδρας στα play off

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αρκετά παρά της απουσίες της Βιλερμπάν, αλλά κατάφερε στο τέλος να πάρει μία σπουδαία νίκη με σκορ 94-80, που του “σφραγίζει” το πλεονέκτημα έδρας στα play off της Euroleague.

Με πρώτο σκόρερ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 21 πόντους και εξαιρετικούς τους Κώστα Σλούκα και Σάσα Βεζένκοφ, που πέτυχαν μεγάλα σουτ στο τέλος, οι Πειραιώτες “πέρασαν” από τη Λιόν και εξασφάλισαν την 4η θέση που δίνει το αβαντάζ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε “ζεστός” το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2, αλλά η Βιλερμπάν απάντησε με συνεχόμενα τρίποντα και έφερε… τούμπα το ματς, προηγούμενη 18-16. Στη συνέχεια το ματς πήγε πόντο πόντο, με τις ομάδες να μην είναι καλές στην άμυνα και την ίδια ώρα ιδιαίτερα εύστοχες από μακριά, γεγονός που έφερε το 26-26 στο 10′.

Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Πειραιώτες να “σφίγγουν” την άμυνά τους και τη γαλλική ομάδα να πετυχαίνει μόλις 7 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά, αλλά παρόμοια ήταν και η εικόνα του Ολυμπιακού στην επίθεση. Ο Κώστας Παπανικολάου και ο Λιβιό Ζαν Σαρλ “ξεκόλλησαν” την ομάδα του Μπαρτζώκα και έδωσαν προβάδισμα 42-35, αλλά ένα γρήγορο 8-0 των Γάλλων με πρωταγωνιστή τον Οσετόφσκι, τους έδωσε ξανά το προβάδισμα με 43-42, πριν το 43-47 του ημιχρόνου, με buzzer beater του ΜακΚίσικ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά στο +7, αλλά οι Γάλλοι “απάντησαν” για μία ακόμη φορά και πέρασαν μπροστά με 56-54, αλλά οι Πειραιώτες “έτρεξαν” αμέσως ένα σερί 5-0 και βρέθηκαν και πάλι σε θέση οδηγού. Ο Στράζελ συνέχισε να “πυροβολεί” από μακριά, όμως ο Κώστας Σλούκας “οδήγησε” την ομάδα του με 9 πόντους στο δεκάλεπτο, έχοντας και 6 ασίστ, για το 69-64 στο 30′.

Ο Ολυμπιακός μπήκε έτσι με προβάδισμα στην τελευταία περίοδο και ο αρχηγός του, μαζί με τον Σάσα Βεζένκοφ φρόντισαν να το αυξήσουν, αφού με δικά τους καλάθια η διαφορά έφθασε και στο +10. Ο Ντόρσεϊ έφθασε παράλληλα τους 21 πόντους και έγινε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα για την ομάδα του Μπαρτζώκα, με το τελικό σκορ (94-80) να είναι ενδεικτικό του φινάλε της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94.

Τα στατιστικά των παικτών

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μόργκαν 12 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τζόουνς 4 (2/7 σουτ), Ντιό 6 (2/5 τρίποντα), Νάιτ 7 (1), Ρισασέ 7 (1), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Οσετκόφσκι 11 (1), Λάιτι (0/2 δίποντα), Στραζέλ 16 (5/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 7 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 21 (6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 18 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (3/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 4.