12oC Αθήνα

La Liga: Η εποχή χωρίς Μέσι ξεκίνησε με νίκη για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 4-2 την Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νου» για την 1η αγωνιστική της La Liga και μπήκε με το… δεξί στη νέα εποχή που δεν έχει Μέσι.

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά νίκησε η Μπαρτσελόνα, που βρέθηκε να προηγείται 3-0 της Σοσιεδάδ, με τον Πικέ να ανοίγει το σκορ στο 19′ και τον Μπρεθγουέιτ αρχικά να διπλασιάζει τα τέρματα των «μπλαουγκράνα» στο 45’+2′ και εν συνεχεία να ανεβάζει κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 59′.

Όλα έδειχναν να «καθαρίζουν» και οι οπαδοί που αποθέωσαν τον Μέσι με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο ματς -φωνάζοντας ρυθμικά το όνομά του έδειχναν ευχαριστημένοι- αλλά δύο γκολ των φιλοξενούμενων στο 82′ και το 85′, έκαναν «ντέρμπι» το ματς στα τελευταία λεπτά, πριν τελικά έρθει το 4-2 δια… ποδός Σέρχι Ρομπέρτο στις καθυστερήσεις και ησυχάσουν οι Καταλανοί.