Σάββατο, 27 Απρ.

Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός 73-93: Έτσι έγινε το μεγάλο «διπλό» των Πειραιωτών στη Euroleague

Intime.gr

Απολαυστικός και νικητής! Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη με 93-73, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ένα υποδειγματικό πρώτο ημίχρονο (όταν εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους), μια ανάλογη συνέχεια ήταν τα στοιχεία και ένα εκπληκτικό ποσοστό από το τρίποντο ήταν τα στοιχεία που.. συνόδευσαν τη μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα της Φενέρμπαχτσε (93-73) για την 22η αγωνιστική, αυξάνοντας το ρεκόρ τους σε 15-7 και συμπληρώνοντας τέσσερις διαδοχικές νίκες.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 13-9, γνωρίζοντας τη δεύτερη εφετινή ήττα της από τους Πειραιώτες, μετά την πανωλεθρία της στο ΣΕΦ (94-67).

Με 17/29 τρίποντα και μετά από μία πραγματική παράσταση σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός απλοποίησε το έργο του επί τουρκικού εδάφους, μετατρέποντας ένα ντέρμπι σε υγιεινό… περίπατο στην έναρξη της «διαβολοβδομάδας» (ακολουθεί στο ΣΕΦ η «μάχη» με την Αναντολού Εφές).

Πρωταγωνιστές αυτής της μοναδικής παράστασης ο αλάνθαστος σε 21 λεπτά συμμετοχής Αϊζάια Κάναν με 20 πόντους και 6/9 τρίποντα, ο «μαέστρος» της άμυνας Κώστας Παπανικολάου με 21 πόντους (3/3τρ.).

Από τη Φενέρ προσπάθησε μάταια ο Μάρκο Γκούντουριτς με 24 πόντους, ενώ σε κάκιστη βραδιά βρέθηκε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος έμεινε άποντος και περιορίστηκε στις 4 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής (με 4 λάθη). Καλή εμφάνιση από τον Κώστα Αντετοκούνμπο με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 10-24, 30-51, 51-77, 73-93